Düşük doz lazer terapi uygulamasının yara iyileşmesine olan etkisinin sigara kullanımına bağlı değişiminin klinik ve lazer doppler flowmetry ölçümleri ile değerlendirilmesi
The effects of low dose laser therapy on wound healing, evaluated by clinical and laser doppler flowmetry measurements, on smokers and non smokers
- Tez No: 644129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİ GÜLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu split-mouth, tek kör, kontrollü klinik çalışmada, sigara içen ve içmeyen bireylerde, gingivektomi işlemine ek olarak 980 nm diyot lazer ile düşük doz lazer terapi (DDLT) uygulamasının yara iyileşmesine olan etkisinin klinik ölçümler ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya, maksiller anterior bölgede simetrik olarak en az 6 dişin etkilendiği kronik enflamatuar dişeti büyümesi teşhisi konmuş, 19'u sigara içen ve 19'u sigara içmeyen olmak üzere toplam 38 birey dahil edildi. Gingivektomi cerrahisi sonrası, rastgele belirlenen, DDLT uygulanacak alana 0., 1., 3., 5. ve 7. günlerde total doz 4 J/cm^2 olacak şekilde 980 nm düşük doz lazer uygulandı. 3., 5. ve 15. günlerde cerrahi alan mira-2-tone boyası ile boyandıktan sonra bireylerin ağız içi fotoğrafları Image J yazılımında değerlendirilmek üzere kaydedildi. 3., 7. ve 15. günlerde Laser Doppler Flowmetry (LDF) cihazı yardımıyla doku perfüzyon değerleri belirlendi. 1. ve 7. günlerde bireylerin doldurduğu vizüel analog skala (VAS) yardımıyla bireylerin ilgili günlerdeki ağrı algıları kaydedildi. Klinik verilerin normal dağılıma uyumu Shapiro-Wilks testi ile incelendi. Zamana bağlı grup içi parametreler değerlendirilirken; ikiden fazla bağımlı parametrenin analizinde Friedman testi, iki bağımlı parametrenin analizinde Willcoxen testi kullanılmıştır. Belirli bir zamanda test ve kontrol grubunun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Test ve Kontrol grupları iyileşen yara yüzey alanları açısından karşılaştırıldığında, tüm inceleme periyotlarında test grubundaki sonuçlar kontrol grubuna göre daha büyüktü. Bu fark 3.gün ile 5.gün arasında ve 3.gün ile 15.gün arasında istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). Aynı durum sigara içen bireylerde gözlenemedi. Bu araştırmanın sınırları dahilinde; 980nm diyot lazer ile DDLT uygulamasının iyileşme sürecini hızlandıracağı ve DDLT uygulamasının sigara içen bireylerde içmeyenlere göre iyileşme sürecine olan katkısının daha fazla olacağı hipotezleri desteklenmiştir. Gingivektomi cerrahisi sonrasında uygulanacak DDLT'nin bireylerin ağrı algısını azaltacağı ve hasta konforunu arttıracağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this split‐mouth controlled clinical trial was to assess the effects of LLLT, with 980nm diode laser, on healing of gingiva after gingivectomy on smokers and non-smokers. A total of 38 individuals, 19 smokers and 19 non-smokers, who were diagnosed with chronic inflammatory gingival enlargement in which at least 6 teeth were symmetrically affected in the maxillary anterior region were included in the study. After gingivectomy surgery, a 980 nm low level laser with a total dose of 4 J/cm^2 was applied to the randomly determined area on the 0., 1., 3., 5. and 7. days. After staining of the surgical area with Mira-2-tone dye on the 3rd, 5th and 15th days, the intraoral photographs of the individuals were recorded for evaluation in Image J software. Tissue perfusion values were determined on the 3rd, 7th and 15th days with the help of Laser Doppler Flowmetry (LDF) device. The pain perceptions of individuals were recorded with the help of the visual analog scale (VAS) on the 1st and 7th days. The compliance of clinical data to the normal distribution was examined using the Shapiro-Wilks test. While evaluating within-group parameters based on time; Friedman test was used for analysis of more than two dependent parameters and Willcoxen test was used for analysis of two dependent parameters. Mann Whitney U test was used to compare test and control groups at a certain time. When the test and control groups were compared in terms of healed wound surface areas, the results in the test group were greater than in the control group in all examination periods. This difference was statistically significant between 3rd and 5th days and between 3rd and 15th days (p 0.05). The same situation could not be observed for smokers. Within the limits of this research; the hypotheses that LLLT application with 980nm diode laser will accelerate the healing process and that LLLT application will contribute more to the recovery process in smokers compared to non-smokers are supported. It has been determined that after gingivectomy surgery, LLLT application will reduce the pain perception of patients and increase patient comfort.