Fictionation idea generation tool for product design education utilizing what-if scenarios of design fiction: A mixed method study
Ürün tasarımı eğitiminde kurgusal tasarımın farzetme senaryolarını kullanan fıctıonatıon fikir geliştirme aracı: Bir karma yöntem araştırması
- Tez No: 644130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Tasarım süreci, bünyesinde araştırma ve planlama, fikir geliştirme, değerlendirme ve geliştirme ve neticelendirme aşamalarını barındıran yinelemeli bir süreçtir. Bu aşamalar arasından fikir geliştirme, fazla sayıda (miktar), çeşitli (çeşitlilik) ve yenilikçi (yenilikçilik) fikirler geliştirmeyi gerektirdiğinden ve geliştirilen bu fikirler tasarım sürecinin sonraki aşamalarında daha da geliştirilip son ürün haline getirildiğinden dolayı, son ürünün kalitesine en fazla etki eden aşama olarak değerlendirilir. Tasarım sürecinde ve özellikle fikir geliştirme aşamasında tasarımcılara rehberlik etmesi ve destek olması amacıyla çeşitli tasarım yöntem ve araçları geliştirilmiştir. Ancak, geliştirilen bu yöntem ve araçlar 1) geliştirilen fikirlerin miktarını, çeşitliliğini ve yenilikçiliğini arttırması hususunda yetersiz kalmalarından, 2) araştırmacılar tarafından deneysel olarak test edilmemelerinden ve 3) yaratıcı düşünmenin esas niteliklerinden olan mantığa aykırı düşünme ile desteklenmediğinden dolayı eleştirilmektedirler. Bu tez, fikir geliştirme sürecinin ihtiyaçlarını belirlemeyi ve tasarım öğrencilerine bir strateji önererek fikir geliştirme sürecinin çıktılarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç için bir karma yöntem araştırması yapılmıştır: Fikir geliştirme sürecinin ihtiyaçları gözlem ve akran bilgilendirmesi yoluyla belirlenmiştir, kurgusal tasarımı fikir geliştirme ile kaynaştıran bir araç (Fictionation) oluşturulmuş ve pilot çalışma ile daha da geliştirilmiş ve yarı-deneysel araştırma modelini benimseyen çalıştaylar yapılmıştır. Bulgular, tez kapsamında geliştirilen bir değerlendirme tekniği ve yapılan mülakatlar vasıtası ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, Fictionation aracı, fikir geliştirme sürecinin çıktılarının miktarını, çeşitliliğini ve yenilikçiliğini geliştirmesi ve tasarım eğitimi bünyesinde etkili bir öğrenme ve öğretme ortamı elde etmesi bakımından gelecek vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Design process is an iterative activity that embodies research and planning, idea generation, evaluation and refinement, and finalization phases. Among these, idea generation is evaluated as having the highest impact on the quality of the final design solution since it is the phase that requires the generation of many (quantity), various (variety) and novel (novelty) ideas that will be further developed and resulted as the final product in the following phases of the design process. For the purpose of guiding and supporting designers in the design process and especially idea generation, various design methods and tools have been developed. However, these methods and tools are being criticized for 1) being ineffective in enhancing quantity, variety and novelty of the generated ideas, 2) not being experimentally tested by the researchers and 3) not being supported with illogical thinking, which is one of the essences of creative thinking. This thesis aims to identify the needs of the idea generation process and offer a strategy for design students in order to foster the outcomes of the idea generation process. For this purpose, a mixed method research was conducted. The needs of the idea generation process were identified through observation and peer debriefing, a design tool (Fictionation) that integrates design fiction into idea generation was created and further developed through a pilot study, and workshops that adopt a quasi-experimental research model was conducted. The findings were evaluated by using the assessment technique that was developed within this thesis and interviews. The results have shown that the Fictionation tool is promising in terms of fostering the outcomes of the idea generation process by increasing quantity, variety and novelty of the generated ideas and achieving an efficient learning and teaching environment within design education.