Makula deliklerinde retina yapısının cerrahi başarı üzerine etkisi
The effect of retinal structure on surgical success in macular holes
- Tez No: 644131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOLA, PROF. DR. HİDAYET ERDÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Maküler delik gelişen hastaların cerrahi öncesindeki delik yapısının, boyutlarının, cerrahi sırasında kullanılan tekniklerin, cerrahi sonrası anatomik ve fonksiyonel başarıya etkilerinin değerlendirilmesi ve retina katmanlarındaki değişimin optik koherens tomografi (OKT) ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 1 Ocak 2013 ile 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında maküler delik tanısıyla cerrahi uygulanmış ve postoperatif dönemde en az 6 ay süreyle takip edilmiş olan 45 hastanın 48 gözü dahil edilerek yapıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1. ay, 3. ay, ve 6. ay ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri yapıldı ve En İyi Düzeltilmiş Görme Keskinlikleri (EDGK) alındı. Delik yapısının ve retina katmanlarının OKT görüntüleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 23 (%51,1) kadın, 22 (%48,9) erkek olmak üzere 45 hasta dahil edildi. Hastaların yaşları 28-81 yıl arasında değişmekte olup yaş ortalaması 68,4 ± 8,7 yıldı. Olguların ortalama şikayet süreleri 6,8 ± 5,3 (2-24) aydı ve etiyolojisine göre değerlendirildiğinde olguların 44 tanesinde (%91,7) idiyopatik maküla deliği, 2 tanesinde (%4,2) travmatik maküla deliği, 2 tanesinde (%4,2) dekolman sonrası maküla deliği mevcuttu. Cerrahi sonrası olguların 38'inde (%79,2) anatomik başarı sağlanırken; 36'sında (%75,0) fonksiyonel başarı sağlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to evaluate the effects of preoperative hole structure, size, techniques used during surgery, postoperative anatomical and functional success in patients with macular holes, and to determine the change in retinal layers by optical coherence tomography (OCT). Materials and Methods: The study was conducted by including 48 eyes of 45 patients who underwent surgery with the diagnosis of macular hole between January 1, 2013 and August 1, 2019 and were followed up for at least 6 months in the postoperative period. Preoperative and postoperative 1st, 3rd, and 6th month detailed ophthalmological examinations were performed and Best Corrected Visual Acuity (BCVA) was obtained. Okt images of hole structure and retinal layers were evaluated. Results: 45 patients, 23 (51.1%) female and 22 (48.9%) male, were included in the study. The ages of the patients varied between 28-81 years and the mean age was 68.4 ± 8.7. The average duration of complaints was 6.8 ± 5.3 (2-24) months, and when evaluated according to the etiology, 44 (91.7%) of the cases had idiopathic macular hole, 2 (4.2%) had traumatic macular hole, and 2 (%) had 4,2) there was a macular hole after detachment. While anatomical success was achieved in 38 (79.2%) of the cases after surgery; Functional success was achieved in 36 (75.0%) of them.