Diyot lazer ve konvansiyonel teknik ile yapılan vestibüloplasti operasyonlarının yara iyileşmelerinin ve vestibül derinlik kazanımlarının karşlaştırılması
Comparison of vestibuloplasty operations with diode laser and conventional techniques for wound healing and vestibule depth gains
  1. Tez No: 644135
  2. Yazar: MERT KARAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADİYE GÜNPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, diyot lazer ve konvansiyonel teknik uygulanarak vestibül derinleştirme cerrahisi uygulanan bireylerde yara iyileşmesini ve vestibül derinlik kazanımını karşılaştırmak, ilave olarak düşük doz lazer (DDL) tedavisinin sekonder yara iyileşmesine olan olası etkisini araştırmaktır. Çalışmada alt çenede 33-43 numaralı dişler bölgesinde yetersiz vestibül derinlik bulunan, sistemik olarak sağlıklı 52 birey dahil edildi. Hastalar Faz-I periodontal tedavi sonrası, a) diyot lazer, b) diyot lazer+DDL, c) konvansiyonel cerrahi ve d) konvansiyonel cerrahi+DDL olmak üzere 4 gruba ayrılarak tüm bireylere vestibül derinleştirme işlemi uygulandı. DDL tedavisi, bireylere vestibül derinleştirme işlemi sonrası hemen, 1., 3. ve 7. günlerde 0.1 W çıkış gücü ve 6 J/cm2 dozda non-kontak modda 60 saniye boyunca uygulandı. Bireylere ait vestibül derinlik ve yatay yara boyutu ölçümleri dijital kumpas ile başlangıç, operasyon sonrası 1., 2. ve 4. haftalarda kaydedildi. Yara iyileşmesi, kanama, ödem, ağrı, fonksiyon kaybı ve skar oluşumu parametreleri skorlandı. Reepitelizasyon, operasyon sonrası hemen, 3., 7. ve 14. günlerde görüntü analiz programı ile değerlendirildi. Elde edilen tüm veriler SPSS programı ile analiz edildi. Konvansiyonel cerrahi grubunun diyot lazer grubuna kıyasla vestibül derinlik ölçümlerinin operasyon sonrası 1., 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare wound healing and vestibular depth gain in individuals undergoing vestibule deepening surgery using diode laser and conventional technique and to further investigate the possible effect of low-level laser (LLL) therapy on secondary wound healing. In this study, 52 systemically healthy individuals with insufficient vestibular depth in the region of teeth 33-43 in the lower jaw were included. Following Phase I periodontal treatment, patients were divided into 4 groups: a) diode laser, b) diode laser + LLL, c) conventional surgery, and d) conventional surgery + LLL, and vestibule deepening was applied to all subjects. LLL treatment was carried out immediately after vestibule deepening and repeated on the 1st, 3rd and, 7th days with an output power of 0.1 W and a dose of 6 J / cm2 for 60 seconds in non-contact mode. Vestibular depth and horizontal wound size measurements of the individuals were recorded using digital calipers at baseline, 1st, 2nd and, 4th weeks after the operation. Wound healing, bleeding, edema, pain, loss of function and scar formation parameters were scored. Reepitelization was evaluated immediately after the operation and , repeated on the 3rd, 7th and, 14th days via an image analysis program. All data obtained were analyzed with the SPSS program. Vestibular depth measurements were found to be significantly higher in the conventional surgery group compared to the diode laser group at the 1st, 2nd and, 4th weeks after the operation (p 0,05). It was found that the horizontal wound shrinkage was significantly higher in the conventional surgery group than that of diode laser group at the 2nd and 4th weeks. Within the limits of this study, it can be concluded that both conventional surgery and diode laser-assisted vestibule deepening methods yield in vestibule depth gain, as well as more in conventional vestibule deepening surgery. On the other hand, it was determined that LLL treatment had no additional effect on mucosal wound healing.