Samsun ili sosyal güvenlik kurumu için taşınmaz bilgi sistemi tasarlanması ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of real estate information system for Samsun province social security instituation
  1. Tez No: 644134
  2. Yazar: ZİHNİ CANER ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET SESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanların yaşamında gelişen teknoloji, hayatın her alanında etkin rol almaya başlamıştır. Teknolojinin getirdiği en önemli faydalardan biri bilgisayar ortamında verilerin kolayca saklanması, güncellenmesi analiz edilmesi ve rahatça kullanılmasıdır. Mülkiyeti Samsun Sosyal Güvenlik Kurumuna(SGK) ait taşınmazlar ve mükelleflerin prim borçlarına karşılık kurum bünyesine katılacak, haciz altına alınacak ya da icra yoluyla satışa çıkacak taşınmazların öznitelik bilgilerine erişim ve taşınmazların takibinin yapılmasında karşılaşılan güçlükler sebebiyle taşınmaz yönetiminde sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında SGK'ya ait taşınmazların envanterinin çıkarılması ve çeşitli analizler yapılabilmesi için Coğrafi Bilgi Sistemi(CBS) Tabanlı SGK Taşınmaz Bilgi Sistemi oluşturulması hedeflenmektedir. Samsun SGK Taşınmaz Bilgi Sistemi tasarlanırken taşınmaz envanter sistemine ihtiyaç duyulduğu, bu sebeple uydu görüntüsü üzerinde taşınmazların konumunun rahatlıkla görülebileceği, öznitelik bilgileri ve dijital verilerin bir arada olduğu bir sistemin geliştirilmesi amaçlanmış, çalışma alanı olarak Samsun ili ve ilçeleri belirlenmiştir. Oluşturulacak sistem için gereksinim analizi doğrultusunda Samsun SGK İl Müdürlüğünün taşınmazlarla ilgili görevleri belirlenmiş ve sisteme entegre edilecek verilerin hangi kurumlardan elde edileceği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda parsel köşe koordinatları sisteme eklenmiş, köşe koordinatları editör modülü kullanılarak ArcGIS yazılımında birleştirilmiş ve parseller oluşturulmuştur. Oluşturulan parseller SGK taşınmaz işlemlerine yönelik olarak sınıflara ayrılmış ve öznitelik tablolarla ilişkilendirilmiştir. Böylelikle kurulan sistem üzerinden taşınmazların tapu bilgileri, edinim sebebi, kullanım amacı, bina bilgileri, kira bilgileri, lojman bilgileri ile ilgili sorgulamalar ve analizler oluşturulan sistem üzerinden gerçekleştirilmiştir. Samsun ili için oluşturulan taşınmaz bilgi sistemi dışında tez çalışması kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu taşınmazlarına yönelik mevzuat altyapısı incelenmiştir. Kurumun taşınmaz edinim ve satış işlemlerinin farklı yasal dayanaklar çerçevesinde yapıldığı tespit edilmiştir. Samsun ili için gerçekleştirilen sistemin Türkiye geneli SGK taşınmazları için de yapılması gerekliliği tez çalışması kapsamında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The technology developing in people's life has started to play an active role in all areas of life. One of the most important benefits given by technology is to store, update, analyze and use data easily in a computer enviroment. There are problems in the management of real estate property due to the difficulties in accessing the attribute information of the real estate for judical sale or levy and tracking the real estate belonging to the Samsun Social Security Institution and taxpayers. Therefore, this work aims to create a Geographical Information System based Social Security Instituaition Real Estate Informatıon System in order to extract the inventory of Social Security Instituaition's real estate properties and to be able to make an analyses. Samsun Social Security İnstitution Real Estate Information System needs designing real estate inventory system, so it includes the position of real estate can be easily seen on satellite image, attribute information and digital data together. In this work, Samsun province and districts were identified as working area. In accordance with the requirement analysis for the system to be created, the duties of Samsun Social Security Instituation Provincial Directorate regarding real estate have been determined data to be integrated to the system have been determined what institutions are obtained parcel corner coordinates were added to the system, corner coordinates accordingly the were combined in ArcGIS software using the editor module and parcels were recreated. The parcels have been divided into classes for Social Security Institutaion real estate transactions and associated with attribute tables. Thus, over the system established, inquiries and analyzes regarding the land registry information, acquisition reason, purpose of use, building information, rental information, public housing information were carried out on the system created. In this thesis legislation rules have been examined for Social Securitiy Instituation real estate in addition to the real estate information system created for Samsun province. It has been determined that real estate acquisition and sale of the institution is carried out in different legal basis. The necessity of the system carried out for Samsun Province for Social Security Instituation real estate across Turkey has been revealed within the scope of the thesis study.