Karadağ'ın bağımsızlığını kazanması (1851-1878)
The earning of its independence by Montenegro (1851-1878)
- Tez No: 382210
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
Osmanlı Devleti, Crnojeviç Hanedanlığı'na son vererek 1479 yılında hakimiyeti altına aldığı Karadağ'da özerk bir yönetim kurdu ve ülke, 1516 yılından itibaren seçim ile göreve gelen vladika adlı Ortodoks din adamları tarafından yönetilmeye başlandı. Bu durum, 1696 yılında I. Danilo Petroviç'in vladika seçilmesine kadar devam etti. I. Danilo Petroviç, kendisinden sonra vladikalığı akrabalarına bırakarak hanedanlık kurdu ve böylece 1918 yılına kadar Karadağ'ı yönetecek olan Petroviç ailesinin iktidar dönemi başlamış oldu. Petroviç ailesine mensup vladikalar, Os-manlı Devleti'nin hakimiyetinden kurtulmak için mücadele etmeye başladılar. Bu mücadelenin en önemli aşamalarından birisi, II. Danilo'nun 21 Mart 1852'de Karadağ'daki Osmanlı hakimiyetini temsil eden vladikalık yönetimini kaldırarak prensliğini ilan etmesiydi. 19. yüzyılın ortalarından itibaren Karadağ Sorunu ile daha yakından ilgilenmeye başlayan Avrupa devletleri, Karadağ ile Osmanlı Devleti arasında yaşanan 1852-1853 Savaşı'nda ve 1862 Savaşı'nda Karadağ lehinde müdahalelerde bulundular. Avrupa devletlerinden aldığı desteğe güvenen Karadağ, 1876 ve 1877 yıllarında Osmanlı Devleti ile tekrar savaşa girdi ve 1877 yılında başlayan Osmanlı-Rus Savaşı'nı Osmanlı Devleti'nin kaybetmesi üzerine savaştan sonra imzalanan 13 Temmuz 1878 tarihli Berlin Antlaşması ile bağımsızlığına kavuştu. Anahtar Kelimeler : Karadağ, Osmanlı Devleti, Balkanlar, Vladika
Özet (Çeviri)
Ottoman State abolished Crnojeviç Dynasty and founded an autonomous regime in Montenegro which it domineered in 1479. As of 1516, Orthodox men of religion called vladika who were appointed by election, started to govern Montenegro. This situation continued until I. Danilo Petroviç was chosen as vladika in 1696. I. Danilo Petroviç left the reign to his relatives and established a dynasty thereby starting the rulership of Petroviç Family who governed Montenegro until 1918. Vladikas who were the members of Petroviç Family started struggling in order to free themselves from Ottoman rule. One of the most important stages of this struggle was that II. Danilo declared a princedom in Montenegro on 21th March 1852 after abolishing the vladika rule that represented Ottoman hegemony. As from the mid 19th century, European countries that were much more interested now with Montenegro conflict interfered in the problem in favour of Montenegro during the 1852-1853 Montenegro-Ottoman State War and the 1862 Montenegro-Ottoman State War. Confiding in the support of European countries, Montenegro went to war again with Ottoman State in the years between 1876 and 1877. In 1877 Ottoman State lost the Russian-Ottoman War starting in 1877 and Montenegro gained its independence following the Berlin Agreement which was signed on 13th July 1878. Key Words : Montenegro, Ottoman State, Balkans, Vladika