Primer sjögren sendromlu bireylerde enterferansiyel akımın tükürük fonksiyonu üzerindeki etkinliğinin incelenmesi: Randomize kontrollü tek kör çalışma
Investigation of the effectiveness of interferential current therapy on salivary gland function in individuals with primary sjogren syndrome: Single-blind randomized, controlled trial
- Tez No: 644155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE BAŞAKCI ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Primer Sjögren Sendromlu (pSS) bireylerde Enterferansiyel Akım tedavisinin tükürük fonksiyonu üzerindeki etkinliğini incelemekti. Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Romatoloji Kliniği tarafından takip edilen, 2016 AECG Primer Sjögren Sendromu tanı kriterlerine göre pSS tanısı almış ve Chisholm-Mason sınıflandırmasına göre 3. ve 4. derece olan 36 birey (yaş ort= 49,66±9,68 yıl) dahil edildi. Katılımcılar tedavi grubu (n=18) ve plasebo grubu (n=18) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grupların tedavileri, haftada 3 kez 8 hafta boyunca toplam 24 seans Enterferansiyel Akım tedavisi/ plasebo tedavisi ve klinik pilates egzersizleri olarak uygulandı. Tükürük akış miktarı tükürük akış hızı ölçümü ile, hastalık etkilenimi Görsel Analog Skala (GAS) ile, sağlık durumu Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ile, ağız ve diş sağlığına ilişkin yaşam kalitesi Ağız Sağlığı Etki Profili-14 (OHIP-14) ile, oral sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi Oral Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi-Birleşik Krallık Anket Formu (OHRQOL-UK) ile, depresyon Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, anksiyete Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile, yaşam kalitesi Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) ile ve uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi. Bütün değerlendirmeler tedavi öncesinde ve sonrasında uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of Interferential current therapy on salivary gland function in individuals with Primary Sjögren's Syndrome (pSS). 36 individuals (mean = 49.66 ± 9.68 years) who were diagnosed with pSS according to 2016 AECG criteria and applied to Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Rheumatology, were included in study. Participants were randomly divided into two groups as treatment group (n=18) and placebo group (n=18). Interferential current therapy/placebo therapy and clinical pilates exercises were given 3 times a week for 8 weeks. Saliva flow amount with salivary flow rate measurement, disease effect with Visual Analogue Scale (VAS), health status with the Health Assessment Questionnaire (HAQ), quality of life related to oral and dental health with Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14), oral health-related quality of life with Oral Health-Related Quality of Life-United Kingdom Questionnaire (OHRQOL-UK), depression with Beck Depression Inventory (BDI), anxiety with Beck Anxiety Inventory (BAI), quality of life with Short Form-36 (SF-36) and sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI). All evaluations were assessed before and after treatment.