Primer sjögren sendromlu hastalarda sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin belirleyicileri: Aracılık analizi
Predictors of health-related quality of life in patients with primer Sjögren's syndrome: Mediation analysis
- Tez No: 949650
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Sjögren Sendromu (SS), sistemik tutulumlarla karakterize kronik otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalık, bireylerde ortaya çıkardığı çeşitli fiziksel ve mental semptomlar nedeniyle, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Hastalığın multisistemik doğası ve gelişen komplikasyonlar, kapsamlı bir klinik değerlendirme ve bütüncül bir tedavi yaklaşımını gerektirmektedir. Bu çalışma, primer SS'li (pSS) hastalarda sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini değerlendirmek ve bunun belirleyicilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte tasarlanan bu araştırma, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı'nda Şubat-Aralık 2024 tarihleri arasında 135 pSS hastası ile yürütülmüştür. Hastaların tanıtıcı ve klinik bilgileri (Hastaların Tanıtıcı Özellikleri ve Klinik Değişkenlerine İlişkin Veri Toplama Formu), ağrı, yorgunluk ve kuruluk düzeyleri (Avrupa Romatoloji Derneği Sjögren Sendromu Hasta Rapor İndeksi-ESSPRI, Görsel Analog Skala-VAS, Yorgunluk Şiddet Ölçeği-YŞÖ), ağız sağlığı (Ağız Sağlığı Etki Profili14-OHIP), göz sağlığı (Ulusal Göz Enstitüsü Görme Fonksiyonu Anketi25-NEI-VFQ) ve yaşam kalitesi (SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği) düzeyleri değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile korelasyon ve aracı değişken analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşı 51,1±10,2 yıl, ortalama hastalık süresi 50,3±56,4 ay olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Sjögren's Syndrome (SS) is a chronic autoimmune disease characterized by systemic involvement. Due to various physical and mental symptoms it causes in individuals, this disease significantly affects health-related quality of life. The multisystemic nature of the disease and developing complications require a comprehensive clinical evaluation and holistic treatment approach. This study was conducted to evaluate health-related quality of life in patients with primary SS (pSS) and to investigate its determinants. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 135 pSS patients between February and December 2024 at Gülhane Training and Research Hospital, Department of Rheumatology. Patients' descriptive and clinical information (Data Collection Form for Patients' Descriptive Characteristics and Clinical Variables), pain, fatigue, and dryness levels (European League Against Rheumatism Sjögren's Syndrome Patient Report Index-ESSPRI, Visual Analog Scale-VAS, Fatigue Severity Scale-FSS), oral health (Oral Health Impact Profile14-OHIP), eye health (National Eye Institute Visual Function Questionnaire25-NEI-VFQ), and quality of life (SF-36 Quality of Life Scale) levels were evaluated. Descriptive statistical methods, correlation, and mediator variable analyses were used in the analysis of the data. Results: The mean age of patients participating in the study was 51.1±10.2 years, and the mean disease duration was 50.3±56.4 months.