Primer Sjögren Sendromunda bilişsel egzersiz terapi yaklaşımının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of cognitive exercise therapy approach in primary Sjögren's Syndrome
  1. Tez No: 950846
  2. Yazar: NAZLI ELİF NACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Primer Sjögren Sendromu (pSS) tanılı bireylerde Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı'nın (BETY) etkinliğini değerlendirmek ve bu yaklaşımın grup ve bireysel olarak uygulanmasının etkilerini karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen 60 pSS tanılı birey randomize olarak üç gruba ayrıldı. Müdahale gruplarındaki katılımcılar, 12 hafta boyunca haftada üç gün süren BETY grup (n=20) veya bireysel (n=20) egzersiz eğitimlerine katıldı. Kontrol grubundaki bireylere ise yalnızca semptomlarına yönelik ev egzersiz önerileri (n=20) sunuldu. Katılımcıların biyopsikososyal durumları BETY-Biopsychosocial Questionnaire ile, hastalık semptomları EULAR Sjögren Sendromu Semptom Bildirim İndeksi, Çok Boyutlu Yorgunluk Değerlendirme Skalası ve Xerostomi Envanteri ile, hastalık aktivitesi EULAR Sjögren Sendromu Hastalık Aktivite İndeksi ile, psikolojik durumları Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği ile, yaşam kaliteleri PSS-Yaşam Kalitesi Ölçeği ile, santral sensitizasyon düzeyleri Santral Sensitizasyon Ölçeği ile, yutma fonksiyonları Türkçe Yeme Değerlendirme Aracı, Yale Yutma Protokolü, Katı Maddeleri Çiğneme ve Yutma Testi ile Disfaji Limiti Testi kullanılarak değerlendirildi. Hasta memnuniyeti ise Global Değişim Ölçeği ile ölçüldü. Tüm değerlendirmeler müdahale öncesi ve sonrası yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effectiveness of the Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı (BETY) in individuals diagnosed with primary Sjögren's syndrome (pSS) and to compare its effects when delivered in group versus individual formats. Sixty individuals diagnosed with pSS were randomly assigned to three groups. Participants in the intervention groups received BETY-based exercise either in a group (n=20) or individually (n=20), three times per week for 12 weeks. The control group (n=20) was provided only with home exercise recommendations targeting their symptoms. Biopsychosocial status was assessed using the BETY-Biopsychosocial Questionnaire; disease symptoms were evaluated with the EULAR Sjögren's Syndrome Patient Reported Index, the Multidimensional Assessment of Fatigue Scale, and the Xerostomia Inventory; disease activity was measured using the EULAR Sjögren's Syndrome Disease Activity Index; psychological status was assessed with the Hospital Anxiety and Depression Scale and the Pain Catastrophizing Scale; quality of life was evaluated with the PSS-Quality of Life Questionnaire; and central sensitization was measured using the Central Sensitization Inventory. Swallowing function was assessed using the Turkish Eating Assessment Tool, the Yale Swallow Protocol, the Test of Mastication and Swallowing of Solids, and the Dysphagia Limit Test. Patient satisfaction was measured with the Global Rating of Change scale. All assessments were conducted both before and after the intervention.