The effect of Syrian refugees on the school enrollment of youth in Turkey
Suriyeli göçmenlerin Türkiye'deki gençlerin okula kaydolmasına etkisi
  1. Tez No: 644174
  2. Yazar: ELİF ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Suriye'deki çatışmaların başlamasından itibaren, pek çok insan komşu ülkelere sığınmıştır. Türkiye bugün yaklaşık 3.6 milyon kayıtlı mülteci ile en çok mülteci ağırlayan ülke konumundadır. Bu çalışma, Suriyeli mültecilerin yerli genç halkın liseye ve okula kaydolmasına etkisini tahmin etmek amacıyla yapılmıştır. Mülteci oranındaki varyasyondan yararlanarak, enstrümantal değişken tahmin edicisi kullanılmıştır. Hem Suriyeli göçmenlerin geliş zamanı hem de yeni eğitim yasasının uygulanma zamanı kesiştiği için eğitim politikasının etkisini kontrol etmek sonuçlarda önemli farklılıklar oluşturmuştur. Suriyeli mültecilerin hem erkek hem kadın genç nüfusunun liseye kaydolmasında önemli bir etkisin olmadığı bulunmuştur. Fakat gençlerin okula kaydolmasında önemli ve pozitif etkileri vardır. İyi eğitimli aile reislerinin çocukları ve kayıtlı istihdamda olan aile reislerinin erkek çocukları okula kaydolmayı mülteci akınından dolayı artırmışlardır. Pozitif etki bulunmasının sebebi 18 yaşındaki bireylerin diğer yaş gruplarındaki bireylere göre daha düşük okula kaydolma oranlarına sahip olmasına bağlanabilir çünkü 15-17 yaş aralığındaki bireyler dahil edildiğinde bu önemli etki kaybolmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the Syrian conflicts, many people took refuge in neighboring countries. Turkey is the top refugee-hosting country today with the number of nearly 3.6 million registered refugees. This study is conducted to estimate the effect of Syrian refugees on the high school and school enrollment of native youth. Instrumental variable approach is employed by exploiting the variation in the refugee fraction. Since both timings of the influx of Syrian individuals and the implementation of new education reform coincide, controlling for the effect of education policy makes notable differences in the results. I find that there is no significant effect of Syrian refugees on the high school enrollment of both male and female youth. However, there are some significant and positive impacts on the school enrollment. Individuals who have more educated household heads and males whose household heads are formally working increase their school enrollment as a response to the refugee influx. The reason of finding a positive effect would be that 18-year-old individuals have lower enrollment rates than other age groups since these significant results disappear if individuals who are at the age of 15-17 are included in the sample.