The impact of the Syrian the refugee influx on Turkish capital movement
Suriyeli mülteci akınının Türkiye sermaye hareketlerine etkileri
- Tez No: 644173
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Suriyeli mülteci akımının Türkiye'deki sermaye hareketlerine olan etkilerini Türkiye'deki bankacılık göstergeleri üzerinden anlamayı amaçlamaktadır. Bilhassa, biz bu çalışmada, 2013 ile 2018 arasıda, tasarruf mevduatlarındaki değişim ve farklı türden kredilerin kullanımlarını hesaplamaya çalışıyoruz. Bunun için, temel farkların farkı hesaplama stratejisi araç değişken metoduyla birlikte ortak trend varsayımını gevşeterek kullanıyoruz. Bu çalışmanın önerdiği sonuçlara göre, Suriyeli mülteciler sermaye hareketlerini birikim ve kredi kullanımı anlamında olumlu biçimde etkilemektedirler. Bulgularımız Suriyeli göçmenler özellikle tüketici kredileri üzerinden toplam bireysel kredilerin ve sırasıyla nakdi ve gayri-nakdi inşaat ve tekstil sektöründeki ticari kredilerin kullanımına olumlu etkilere haizdirler. Bu bulgular, halihazırda, özellikle enformal sektörde, yapılmakta olan yatırımların konvansiyonel olmayan yöntemlerle finanse edildiklerini, inşaat sektöründeki sektörel kaymayı ve tekstil sektöründeki ihracat artışını ima ediyor olabilir. Ek olarak, döviz tevdiat hesaplarındaki yabancı para miktarlarında da artışlar gözlemleyebilmekteyiz. Sonuçlarımız halihazırda cari olan göçmen literatürü ile uyum göstermekte ve ev sahibi ülkedeki sermaye hareketlerini ve kredi piyasasındaki tüketici reaksiyonlarının yerel farklılıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand the impact of Syrian migration influx on the capital flow in Turkey through the Turkish banking indicators. Specifically, we try to estimate the change in monetary stocks in saving deposit accounts and the usage of various loans and credits between 2013 and 2018. For that reason, we use a canonical difference-in-difference estimation strategy with the instrumental variable appraoch, relaxing common trend assumption of this setting. This study suggests that Syrian refugees affect capital flow positively in terms of accumulation and credit usage. Our findings propose that Syrian refugees have a positive impact on the usage of aggregate personal loans through, mostly, consumer credits, and on the commercial credits in the textile and the construction sectors in non-cash and cash credits, respectively. This findings may imply unconventional financing current investments, mostly, in the informal sector, sectoral shifts in the construction sector, and increase in export level of the textile sector. Additionally, we can observe positive effects on the foreign currencies in the saving deposit accounts while estimating a decrease in native currency savings. Our results are consistent with the current migration literature and show local varieties of consumer reactions in credit market and capital flow in the host country.