Syrian students' educational aspirations and sense of school belongings: A mixed method research
Suriye'li öğrencilerin eğitim hedefleri ile okula aidiyet duyguları: Karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 725670
  2. Yazar: NİGAR MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Suriyeli öğrencilerin eğitim hedefleri ve okula aidiyet duygularını araştırmayı amaçlamıştır. Bu karma yöntemli çalışmada, nicel veriler bir anket ile Okula Aidiyet Duygusu Ölçeğiyle, 318 Suriyeli ortaokul ve lise öğrencisinden toplanmıştır. Nitel kısım, 15 gönüllü Suriyeli ortaokul ve lise öğrencisi ile gerçekleştirilen yarı- yapılandırılmış görüşmelerden ve anket formunda sorulan açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Bu çalışmada, Suriyeli ortaokul ve lise öğrencilerinin eğitim hedefleri ile okula aidiyet duygusu arasındaki ilişki, öğrenci yanıtlarına dayalı olarak incelenmiştir. Çalışmada Ankara'nın Altındağ ilçesinden 1 ortaokul ve 3 lise, Suriyeli öğrencilerin yoğun olması ve ulaşılabilir olması nedeniyle seçilmiştir. Araştırma geçerlik ve güvenirlik analizinde, Açımlayıcı Faktör Analizi ve Cronbach Alfa kullanılmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiler, Pearson Korelasyon Katsayısı ile ortaya konmuştur. Ayrıca, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde, Çoklu Doğrusal Regresyon (MLR) kullanılmıştır. Örneklemin tamamından elde edilen araştırma bulgularına göre, öğrencilerin eğitim hedefleri ve okula aidiyet duygusuna ilişkin algılarının orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Ek olarak, öğrencilerin eğitim hedefleri, ailenin sosyoekonomik durumu, sosyal yabancılaşma, okula kabul, anne-baba eğitimi ve öğrencilerin cinsiyeti arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Okula aidiyet duygusu ile ilgili bir diğer bulgu ise, öğrencilerin araştırmadaki değişkenlere ilişkin algılarının cinsiyetlerine, Türkiye'de kalış sürelerine ve halen öğrenim görmekte oldukları okula göre farklılık gösterdiğidir. Öğrenci düzeyinde reddedilme duygusu, sosyal bütünleşme, kabul görme, eğitim beklentisi, genel doyum ve öğretmen-öğrenci ilişkisi faktörlerinin öğrencilerin okula aidiyet duygusuyla anlamlı bir biçimde ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the Syrian students' educational aspirations and sense of school belonging to the school. In this mixed-method study, the quantitative strand was based on a background survey and the Sense of School Belonging Scale and gathered data from 318 Syrian middle and high school students. The qualitative strand was composed of semi-structured interviews carried out with 15 voluntary Syrian middle school and high school students and open-ended questions posed in the interview form. The study examined the relationship between educational aspiration and sense of school belonging of Syrian secondary and high school based on student responses. One middle and three high schools from Altındağ district of Ankara included in the study. High Syrian student enrollment was a factor in the selection. Exploratory Factor Analysis, Cronbach Alpha were used for validity and reliability. Pearson Correlation Coefficient was used to analyze the correlation between the variables in the study. Moreover, Multiple Linear Regression (MLR) was used to determine the relationships between dependent and independent variables. Based on findings, it was concluded that students' perceptions about educational aspiration and sense of school belonging were at a medium level. Additionally, students' educational aspirations significant related to family socioeconomic status, social alienation, school acceptance, parental education, and the gender of the students. Finding on the sense of school belonging was also indicated that students' perceptions about the variables in the study differed according to their gender, duration of stay in Turkey, and the school participants were currently enrolled. Moreover, the feelings of rejection, social integration, feeling the acceptance, educational expectation, general satisfaction, and teacher-student relationship factors at the student level had significant effects on students' sense of school belonging.