Doğum sonrası kadınlarda cinsel işlev ve evlilik uyumu ilişkisi
The relationship between sexual function and marriage harmony in women after birth
- Tez No: 644222
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma doğum sonrası 2-12. aylık dönemde olan kadınların cinsel işlevi ve evlilik uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem:Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışmanın örneklemine, 02-12 aylık bebeği için çocuk polikliniğine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 377 anne alınmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği(ACYÖ) kadın formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Kruskall-Wallis testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplarda t-testi,ki-kare testi ve Pearson korelasyonanaliz testikullanılmıştır. Bulgular:Kadınların ACYÖ puan ortalaması gebelik öncesinde 14.85±4.73, doğum sonrasında19.12±4.68 bulunmuştur. Kadınların EUÖ puan ortalaması 32.58±7.52 bulunmuştur. Doğum sonu dönemde kadınların %93.9'unun cinsel işlev sorunu yaşadığı ve % 91.2'sinin evliliğinin“uyumsuz”olduğusaptanmıştır. ACYÖ maddelerinin kesme puanına göre kadınların %19.6'sının cinsel istek, %23.1'inin cinsel uyarılma, %24.9'unun vajinal lubrikasyon, %30.2'sinin orgazm olabilme, %35.3'ünün orgazm doyumu sorunu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:This study was carried out to examine the relationship between sexual function and marital adjustment of women who are in the 2-12 months pospartum period Material and Method:The sample of the descriptive and relationship-seeking study was 377 mothers who applied to the pediatric outpatient clinic for their 02-12 month-old baby and agreed to participate to the study. The data of the study were collected through the Personal Information Form, the Marital Adjustment Scale (MAT) and the Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) women form. Descriptive statistical methods, Kruskall-Wallis test, Mann Whitney U test, one way analysis of variance, independent groups t-test, chi-square test and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data. Result: The meanASEX score average of women was found to be14.85±4.73 before pregnancy and 19.12±4.68 after delivery. The mean MAT score of women was found to be 32.58±7.52. It was found that 93.9%of women had sexual dsyfunction in the postpartum period and 91.2% of them were“incompatible”.According to the cut-off score of ASEX items, it was found that 19.6% of women experienced sexual desire, 23.1% of sexual arousal, 24.9% of vaginal lubrication, 30.2% of orgasm, and 35.3% of having and orgasm satisfaction.There was a statistically significant relationship between the scores of MAT and ASEX (r=-.390) at the 'moderate' level in negative direction.