Genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu hastalarının kişilik örgütlenmeleri ve çift uyumları açısından değerlendirilmesi
Assesment of genitopelvic pain/penetration disorder patients in terms of personality organisation and dyadic adjustment
  1. Tez No: 460293
  2. Yazar: NESLİŞAH ATGÜDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ, DOÇ. DR. YUSUF ÖZAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: Genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu; kadınların benlik saygısını, çift ilişkilerini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu bozukluğun tedavisinde oldukça yüksek başarı oranları bildirilmesine karşın, tedavi terki ciddi bir sorundur. Genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu hastalarının orgazm yaşantılarına göre iki gruba ayrıldığı, orgazmı deneyimleyebilen gruptaki kadınların kişilik özelliklerinin daha olgun ve bütünleşmiş olduğu, daha yüksek oranda ödipal döneme saplanma özelliklerinin görüldüğü, orgazmı deneyimleyemeyen grubun ise daha çok ödipal öncesi döneme saplanma özelliklerinin bulunduğuyla ilgili görüşler vardır. İlk grubun tedavi devamlılığının ve tedavi yanıtının daha iyi olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında, cinsel işlev bozukluklarının çift uyumunu bozucu etkiye sahip olduğu, çift uyumundaki bozuklukların da cinsel sorunların oluşmasına ve sürmesine katkı sağladığı bilinmektedir. İlgili yazında, genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu olgularının kişilik özelliklerini ve çift uyumunu inceleyen az sayıda çalışmada birbiriyle çelişkili sonuçlara rastlanmaktadır. Bu çalışmada; genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu olan kadınların kişilik örgütlenme düzeyleri ve nesne ilişkileri nitelikleri açılarından orgazm yaşantılarına göre karşılaştırmayı ve çift uyum düzeyi ile genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya. bilgilendirilmeleri ardından katılmayı kabul eden, genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu tanısı konulan 50 kadın ile konrol grubunu oluşturan 50 sağlıklı kadın dahil edildi. Genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu grubu, Golombok Rust Cinsel Yaşam Doyum ölçeğinin orgazm bozukluğu alt boyutuna göre iki gruba ayrıldı. Orgazmı deneyimleyemeyen grup 19, deneyimleyebilen grup ise 31 hastadan oluşmaktaydı. Tüm katılımcıların sosyo-demografik veri formu araştırmacı tarafından dolduruldu. Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Cinsel Mit Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Yaşam Doyum Ölçeği (GRCYDÖ), Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ) tüm katılımcılar tarafından dolduruldu. Hasta grubuna ayrıca Sheehan Yeti Yitimi Ölçeği (SYYÖ) verildi. Ayrıca araştırmacı tarafından tüm katılımcılarla yapılan ortalama bir saat süren bireysel görüşme sonrası Erenköy Kişilik Örgütlenmesi Tanı Formu (ErKÖTF) ve Erenköy Nesne İlişkileri Niteliğini Değerlendirme Ölçeği (ErNİNÖ) dolduruldu. Sonuçlar uygun istatistik yöntemleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu hastaları ile kontrol grubu arasında kendilik algısı, zaman içinde kendilik algısı sürekliliği, davranış duygu bütünlüğü, ötekine ilişkin algı, nesne algısı ve kimlik toplam puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılıklar bulundu. Hasta grubunun özellikle bölme ve inkar olmak üzere daha fazla ilkel savunma düzeneklerini kullandığı, özellikle küçültme olgun savunma düzeneğini daha az kullandığı tespit edildi. Hasta grubunda nesne ilişkisi niteliği daha düşük düzeydeydi. Çift uyumu düzeyine göre gruplar karşılaştırıldığında hasta grubunun çift uyumunun, kontrol grubuna göre daha iyi düzeyde olduğu görüldü. Orgazm deneyimleyemeyen genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu hastaları, orgazm deneyimleyebilen hastalarla karşılaştırıldığında kişilik örgütlenme düzeyleri ve nesne ilişkileri nitelikleri açılarından gruplar arasında istatistikel farklılık saptanmadı, çift uyum ölçeğinin duygusal ifade alt boyutunun orgazmı deneyimleyebilen grupta daha iyi düzeyde olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızdan elde edilen veriler, genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu olan kadınların normallere göre, kişilik örgütlenme düzeylerinin daha alt düzey olduğunu, nesne ilişkisi niteliklerinin daha düşük düzeyde bulunduğunu, en azından tedavi arayışında olanların, çift uyumlarının daha iyi olduğunu; orgazm deneyimleyebilenler ile deneyimleyemeyenler arasında kişilik örgütlenme düzeyleri ve nesne ilişkisi nitelikleri açısından anlamlı fark bulunmadığını göstermektedir. Anahtar Kelimeler; genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu, vajinismus, kişilik, kişilik örgütlenmesi, nesne ilişkileri niteliği, çift uyumu, çift uyum ölçeği
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Genitopelvic pain/penetration disorder is a sexual dysfunction that negatively affects women's self-esteem, couple relationships and quality of life. Despite the high success rates reported in the treatment of this disorder, high drop rate is a serious problem. There are opinions arguing that patients with genitopelvic pain/penetration disorder can be grouped to two according to their orgasmic experiences, that the person who can have orgasm has more mature and complete personality compared to a person who cannot have orgasm, and stuck in oedipal phase whereas latter stuck more in pre-oedipal phase. The first group has been thought to have better treatment continuation and treatment response rate. In addition, it is known that sexual dysfunctions have a disruptive effect on dyadic adjustment, in return, disrupted dyadic adjustment also contributes to the formation and the maintenance of sexual problems. In literature, a handful of studies examined the personality traits of genitopelvic pain/penetration disorder patients and their dyadic adjustment reported conflicting findings. In this study, we aimed to compare personality organization and object relation qualities of women with genitopelvic pain/penetration disorder according to their ability to have orgasm, and also to investigate the relationship between level of dyadic adjustment and genitopelvic pain/penetration disorder. Methods: A total of 50 subjects who were diagnosed with genitopelvic pain/penetration disorders (all vaginismus according to DSM-IV) and 50 healthy subjects were enrolled in the study, all gave their informed consent. The genitopelvic pain/penetration disorder group was divided to two according to the orgasmic subscale of Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction. There were 19 patients who could not experience orgasm and 31 patients who could. All participants' socio-demographic data was filled by the researcher. Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Scale (BAS), Sexual Myth Scale, Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), Dyadic Adjustment Scale (DAS), were completed by all participants. The Sheehan Disability Scale (SDS) was also administered to the patient group. In addition, Erenköy Personality Organization Diagnosis Form (ERKOTF) and Erenköy Object Relations Rating Scale (ERNINO) were filled after an average hourly individual interview with all participants by the researcher. The results were compared with appropriate statistical methods. Findings: There were statistically significant differences between the patients with genitopelvic pain/penetration disorder and the control group in terms of self-perception, self-perceived continuity over time, behavioral and emotional integrity, non-self perception, object perception and identity total score. It was found that the patient group used more immature defense mechanisms, especially partitioning and denial, and in particular, used less the mature defensive mechanisms. In the patient group, the object relation quality was lower. When the groups were compared according to dyadic adjustment, it was seen that the patient group had better dyadic adjustment than that of the control group. When the Genitopelvic pain/penetration disorder patients who can have orgasm compared to ones who cannot have orgasm, in terms of personality organization levels and object association there was no statistically significant difference, while it was observed that the emotional expression subscale was better in the group that can have orgasm. Conclusion: The data obtained from our study indicate that women with genitopelvic pain/penetration disorder have lower levels of personality organization, lower level of personality traits and better dyadic adjustment than normals, at least those seeking treatment. Between genitopelvic pain/penetration disorder patients who can and cannot have orgasm, there is no meaningful difference between the levels of personality organization and object relationship qualities. Keywords; genitopelvic pain/penetration disorder, vaginismus, personality, personality organization, quality of object relations, dyadic adjustment, dyadic adjustment scale