Trabekülektomi sonrası peripapiller ve makuler damar yoğunluğu değişikliklerinin optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of peripapilleries and macular vessel densitychanges after trabeculartomy by optical coherenstomography angiography
- Tez No: 644281
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN RASİM KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda, açık açılı glokom hastalarında trabekülektomi ile göz içi basıncını (GİB) düşürmenin, foveal avasküler zon (FAZ) ile peripapiller ve maküler damar yoğunluğu (VD) üzerine etkisini optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza primer açık açılı glokom (PAAG) ve psödoeksfolyatif glokom (PEG) tanıları ile takipli, trabekületomi yapılan 20 hastanın, 20 gözü dahil edildi. Hastaların, preoperatif ve postoperatif 1.,3. ve 6. aylardaki kontrollerinde AngioVue (Optovue Inc, Fremont, CA) OKTA cihazı ile optik disk radyal peripapiller kapiller pleksus (RPKP), makula yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) VD değerleri ile FAZ alanı (FAZ-A), FAZ çevresi (FAZ-Ç) ve foveal dansite (FD) ölçümleri alındı. Alınan görüntülerde peripapiller, makuler vasküler dansiteler ve FAZ ölçümleri incelendi. Preoperatif ve postoperatif dönemdeki parametreler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. p değerinin 0,05'den küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastalarımızın yaş ortalaması 63,8 (53-72); 12'si (%60) PAAG, 8'i (%40) EG tanılı idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of lowering intraocular pressure (IOP) on fovea avascular zone (FAZ), peripapillary and macular vessel density (VD) by optical coherence tomography angiography (OCTA) in patients with open angle glaucoma after trabeculectomy. Materials and Methods: Twenty eyes of 20 patients with primary open angle glaucoma (POAG) or pseudoexfoliative glaucoma (EG) who were followed up and underwent trabeculectomy were included in our study. OCTA scans were performed before glaucoma surgery, and at 1-month, 3-month and 6-month, post-operatively. OCTA, AngioVue (Optovue Inc, Fremont, CA) software was used to analyse the FAZ, peripapillary VD, macular superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP) VD. The parameters of the preoperative and postoperative controls were compared statistically. A p value less than 0.05 was considered statistically significant. Results: Mean age of our patients was found 63.8 (53-72). Twelve of the patients (60%) were diagnosed with POAG and 8 (40%) with EG.