Kadınların bedeni beğenme tutumları, rekreasyon farkındalık düzeyleri ve arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching of the relationship between women's body-liking attitudes, recreation awareness levels of women
- Tez No: 644282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÇAKMAK YILDIZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bedeni beğenme, bedeni olduğu gibi kabul ederek, bedene dair olumlu duygular beslemek iken rekreasyon farkındalığı, insanların boş zamanlarında gönüllü olarak yaptıkları rekreasyon etkinlikleri hakkında bilinçli olmalarıdır. Bu araştırmanın amacı; kadınların bedeni beğenme tutumlarını ve rekreasyon farkındalık düzeylerini tespit etmek, demografik değişkenlerin bu düzeyler üzerinde etkili olup olmadığını belirlemek ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini Gümüşhane il merkezinde ikamet eden 20 yaş ve üzeri 772 kadın oluşturmaktadır. Bu anket çalışması 2019-2020 yılında Gümüşhane il merkezinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Tykla ve Wood-Barcalow (2015) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Anlı vd. (2015) tarafından yapılan“Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ)”ile Ekinci ve Özdilek (2019) tarafından geliştirilen“Rekreasyon Farkındalık Ölçeği (RFÖ)”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel, korelasyon, regresyon analizleri, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Kadınların bedeni beğenme tutumları ve rekreasyon farkındalık düzeyleri ile sosyal-başarı, kendini geliştirme, haz-eğlence alt boyutları yüksek düzeydedir. Kadınların bedeni beğenme tutumları, rekreasyon farkındalıkları ile yaş ve aylık gelir değişkenleri arasında düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Kadınların bedeni beğenme tutumları ile vücut kitle indeksi ve düzenli egzersiz/spor yapma; rekreasyon farkındalığı düzeyi ilevücut kitle indeksi, medeni hâl, çocuk sahipliği ve eğitim düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Ayrıca kadınların bedeni beğenme tutumları ile rekreasyon farkındalığı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, doğrusal ve düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Bedeni beğenme tutumunun rekreasyon farkındalığı düzeyini yordayan bir değişken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While liking the body, accepting the body as it is, having positive feelings about the body, recreation awareness is being conscious about recreational activities that people voluntarily do in their leisure time. The purpose of this research; To determine women's body liking attitudes and recreation awareness levels of women, to determine whether demographic variables are effective on these levels and to examine the correlation between these two concepts. The sample of the study consists of 772 women aged 20 and over living in Gümüşhane city center. This survey study was conducted in the province of Gümüşhane in 2019-2020. As a data collection tool in the research; was used“Body Liking Scale (BBÖ)”developed by Tykla and Wood-Barcalow (2015) and Adapted to Turkish by Anlı et al (2015) and“Recreation Awareness Scale (RFÖ)”developed by Ekinci and Özdilek (2019). Descriptive, correlation, regression analysis, independent sample t-test and one-way variance (ANOVA) analysis were used to analyze the data. A low level of correlation was explored between women's body liking attitudes, recreation awareness, and age and monthly income variables. A significant difference was found between the variables of body mass index and regular exercise / doing sports and women's body liking attitudes and body mass index, marital status, child ownership and education level and recreation awareness levels.In addition, a statistically significant, linear and low level relationship was found between women's body liking attitudes and recreation awareness levels. It was determined that body liking attitude is a variable that predicts the recreation awareness level.