Postoperatif adezyon oluşumunda asprosin, irisin, meteorin benzeri peptid etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of asprosin, irisin, meteorin like peptide in postoperative adhesion formation
  1. Tez No: 644280
  2. Yazar: İBRAHİM BATMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHMUS PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada postoperatif adezyon oluşturulan ratlarda Asprosin, İrisin, ve Meteorin benzeri peptidin adezyon üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada, 14 haftalık, eş-menstrual siklusları olan, 20 adet dişi Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar 2 eşit grubu ayrıldı. Sham grubuna sadece batın açılıp bir şey yapılmadan kapatıldı. Adezyon grubunda sağ uterin horna 2 cm lineer kesi yapılıp kapatıldı. 15 gün sonra sonra tüm grupların sağ uterin hornları ve kan örnekleri alınıp ratlar sakrifiye edildi. Serumda ve uterin dokuda Asprosin, İrisin, Meteorin benzeri peptid (METRNL), total oksidan statü (TOS) ve total antioksidan statü (TAS) düzeyleri ölçüldü. Dokuda ise Asprosin, İrisin ve METRNL immünoreaktiviteleri ölçüldü. Serum ve uterin dokuda Asprosin, İrisin ve METRNL ve TAS-TOS düzeyleri, iki grupta da benzer olup istatistiksel olarak herhangi bir farklılık izlenmemiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Asprosin, Irisin and Meteorin-like peptide on adhesion were investigated in rats with postoperative adhesion. In this study, 20 female Wistar Albino rats with 14 weeks old co-menstrual cycles were used. Rats were divided into 2 equal groups. Only the abdomen was opened to the sham group and closed without doing anything. In the adhesion group, a 2 cm linear incision was made in the right uterine horn and closed. After 15 days, right uterine horns and blood samples of all groups were taken and rats were sacrificed. Asprosin, Irisin, Meteorin-like peptide (METRNL), total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS) levels were measured in serum and uterine tissue. In uterin tissue, Asprosin, Irisin and METRNL immunoreactivity were measured. Serum Asprosin, Irisin, and METRNL and TAS-TOS levels were similar in both groups and no statistically significant differences were observed. Asprosin, Irisin, and METRNL and TAS-TOS levels in tissue were similar in both groups and no statistically significant difference was observed (p0,05).