Obstriktif uyku apne sendromu hastalarında oküler yüzey değerlendirmesi
Ocular surface assessment in obstructive sleep apnea syndrome patients,
- Tez No: 644289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK OLTULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS); gündüz uyku hali, horlama gibi şikayetlerle seyreden uyku sırasında tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonu ataklarıyla karakterize bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı OUAS hastalarında oküler yüzey özelliklerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu prospektif çalışmaya polisomnografi tetkikinde OUAS tanısı alan 77 hasta ve 29 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu dahil edildi. OUAS hastaları apne-hipopne indeksine (AHİ) göre; ağır (n=27) , orta (n=27) , hafif OAUS (n=23) olarak sınıflandırıldı. Katılımcılara tam oftalmolojik muayene yapıldı. Katılımcıların her iki gözü gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), Schirmer I testi, konjoktival impresyon sitolojisi (KİS) skoru açısından değerlendirildi. Her bir katılımcıya oküler yüzey hastalık indeksi (OYHİ) anketi uygulandı. Sonuçlar gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: OYHİ skorları ağır OUAS grubunda 20,31±19,87, orta OUAS grubunda 25,06±19,45, hafif OUAS grubunda 11,52±12,95, kontrol grubunda 12,76±14,84 idi (p=0,015).
Özet (Çeviri)
Purpose: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS); is a disease characterized by recurrent episodes of upper respiratory tract obstruction during sleep, with complaints such as daytime sleepiness, snoring. The aim of this study is to evaluate ocular surface changes in patients with OSAS. Methods: This prospective study involved 77 patients who underwent polysomnography and were diagnosed as OSAS and 29 healthy subjects. OSAS patients were grouped as severe (n=27), moderate (n=27) and mild (n=23) OSAS according to apnea-hypopnea index (AHI) values. The subjects underwent a complete ophthalmic examination. The both eyes of the subjects were tested for the study including tear break-up time (TBUT), Schirmer I test and conjunctival impression cytology (CIC). The Ocular Surface Disease Index (OSDI) questionnaire was completed for each subject. The results were compared statistically between groups. Results: OSDI values were as follows: severe OSAS group 20,31±19,87; moderate OSAS group 25,06±19,45; mild OSAS group 11,52±12,95; control group 12,76±14,84 (p=0,015).