Hazır giyim sektöründe standart zaman ?verimlilik ilişkisi ve bilgisayar destekli standart zaman tespiti üzerine bir araştırma
A Research on relation between unit production time & efficiency and computer supported unit production time assesment in ready wear clothing
  1. Tez No: 206906
  2. Yazar: SEVAL ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Giyim Endüstrisi, Industrial and Industrial Engineering, Clothing Industry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırma ; Hazır giyim sektöründe standart zaman ?verimlilik ilişkisi ve bilgisayar destekli standart zaman tespiti çalışmalarının karşılaştırılarak değerlendirilmesini amaçlamıştır. Bu doğrultuda hazır giyim işletmelerinde standart zaman belirleme çalışmalarında hangi sistemin işletme açısından daha verimli olacağı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın Evrenini; Türkiye'de büyük ölçekli bay-bayan dış giyim üreten Hazır Giyim İşletmeleri oluşturmaktadır. Örneklemi; KOSGEB' in belirlediği büyük ölçekli firma ölçütü dikkate alınarak, Malatya'da bulunan, 761 işçi çalıştırmakta olan Taha Tekstil A.Ş. seçilmiştir. Çalışmalarında, müşterilerin yolladığı modellerin fiyatlarını belirlemek için bilgisayar destekli standart zaman belirleme yöntemini kullanmaktadır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda gerekli verilerin toplanması için REFA iş analiz yöntemi ve E-Petek bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Yapılan iş analizleri kronometre ile ölçülmüş, ölçümlerin sonuçları E-Petek programında MTM dataları kullanılarak operasyon süreleri belirlenip, ürünün toplam süresi hesaplanmıştır. Bu iki yöntemle elde edilen veriler karşılaştırılarak hangi yöntemin işletme açısından daha verimli olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular alt problemler doğrultusunda tablolar halinde gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; İş etüdü ve E-Petek programında hesaplanan süreler arasında farklılıklar belirlenmiştir. E-Petek programında standart zamanların hesaplanması, bazı operasyonlar için avantajlı olduğu saptanmıştır. Bunun yanında ürün için yapılan bazı operasyonların E-Petek programında hesaplanabilmesi için iş etüdü ölçümlerine ihtiyaç duyulmaktadır. İki sistemin bazı problemlerinin olduğu yapılan analizlerle saptanmıştır. İş etüdü sisteminde yapılan ölçümler uzun zaman almakta ve ölçüm sonuçları farklılıklar göstermektedir. E-Petek programında standart zamanları belirleme işlemlerinde dikim dataları el işlemlerini tam olarak karşılamamaktadır.Hazır giyim işletmelerinin üretimde karşılaştıkları problemleri çözebilmek için teknolojik gelişmeleri takip ederek, gerekli düzenlemelerle sektördeki çalışmalarına devam etmelidirler.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate by comparing the relationship of standart time ?productivity and improve the efficiencing by computer based standart time setting studies in ready made clothing. Ready made clothing plants producing big scalet foreing clothing for men and women in Turkey forms the population of research. Being, active in Malatya and having 761 workers Taha Tekstil, is chosen; considaring the big scaled criterion determined by KOSGEB.To determine the prices of the style sent by the custemers computer superted standart time determination is used being. REFA work analysis method and E-Petek computer packet programme are used to collect the necessary datum. The work analysis are measured by chronometre, the operation times of the results of measurements are determined in EPetek programmes using MTM datum. To obtain the best methot. Total standart time of the product is determined by comparing the datum acquired with these two methods. Findings acquired explained and showed in tables terms of sub-problems. Accarding to results acquired in the research; there are differences in calculated time of study and E-Petek programme. In E-Petek programme standart times determined to be adrantageous in some operations. But study measurements needed on some problems. Measurementsin study period system requires long time and the results show differences. Standart time determination in E-Petek programe, sewing datum don?t meet the hand works completely. To solve production manufacturers, should cantinoe the business bye making necesary changes, in the production plant and by fallowing technological develapment.