Üniversite öğrencilerinde kaslılık odaklı yeme testi (MOET) ile beslenme durumları ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutrition status and anthropometric measurements in university students by muscularity oriented eating test (MOET)
  1. Tez No: 644317
  2. Yazar: GÖZDE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL ERZURUM ALİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, Kaslılık Odaklı Yeme Testi (MOET)'nin geçerlik ve güvenirliğinin yapılması ve kaslılık odaklı beslenme bozukluğu ile öğrencilerin beslenme durumları ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. İlk aşamada MOET-TR'nin geçerlik ve güvenirliği saptanmıştır. İkinci aşama ise Ocak-Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde lisans eğitimi görmekte olan toplam 290 erkek üniversite öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, ergojenik beslenme destek ürünü kullanma durumları, beden memnuniyetleri ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları anket formu aracılı ile öğrenilmiştir. Bireylerin kaslı olma isteklerini belirlemek için Kaslı Olma Dürtüsü Ölçeği (KODÖ), yeme bozukluklarını saptamak için SCOFF Yeme Bozuklukları Ölçeği (REZZY) ve Yeme Tutum Testi (YTT-40), kaslılık odaklı yeme bozukluklarını saptamak için Kaslılık Odaklı Yeme Testi (MOET-TR), fiziksel aktivite durumlarını belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (IPAQ-Kısa Form), beden memnuniyetsizliğinin değerlendirilmesi için ise STUNKARD ölçeği uygulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınmış, Bel/kalça oranı, Bel/boy oranı, Beden Kütle İndeksi (BKİ) ve Yağsız Vücut Kütle İndeksi (FFMI) değerleri hesaplanmıştır.Yapılan analizler sonucunda MOET-TR'nin erkeklerdeki kaslılık odaklı beslenme bozukluğu semptomlarının belirlenmesinde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu saptanmış (cronbach alfa: 0.88) ve bireylerin MOET-TR toplam puan ortalamaları 14.63±10.90 olarak bulunmuştur. Çalışma kapsamına alınan bireylerin yaş ortalaması 21.5±1.9 yıldır. Bireylerin BKİ ortalamaları 23.7±4.1 kg/m2, FFMI değerleri 19.6±2.2 kg/m2 ve vücut yağ oranları ortalamaları %16.1±6.8'dir. Diyet yapan (25.3±13.4 vs. 12.3±8.7), ergojenik beslenme destek ürün kullanan (20±12.7 vs. 14±10.1), yüksek-anormal düzeyde kas oranına sahip (18.9±13.7 vs.
Özet (Çeviri)
This study was planned in order to make the validity and reliability of the Muscularity Oriented Eating Test (MOET) and to evaluate the relationship between the nutritional status and anthropometric measurements of the students with muscularity-oriented malnutrition. The study was carried out in two stages. In the first stage, the validity and reliability of MOET-TR was determined. The second phase was carried out on a total of 290 male university students studying at Ankara Yıldırım Beyazıt University between January and March 2020. Sociodemographic characteristics, nutritional habits, use of ergogenic nutritional supplements, body satisfaction and 24-hour food consumption records of the individuals were learned through a questionnaire form. Drive for Muscularity Scale (KODÖ) in order to determine the desire of to be muscular (KODÖ), SCOFF Eating Disorders Scale and Eating Attitude Test (YTT-40) to detect eating disorders, Muscularity Oriented Eating Test (MOET) to detect muscularity-oriented eating disorders, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-Short Form) to determine physical activity states, and STUNKARD scale was applied to evaluate body dissatisfaction. Anthropometric measurements of the individuals were taken by the researcher, waist/hip ratio, waist/height ratio, Body Mass Index (BMI) and Lean Body Mass Index (FFMI) values were calculated. As a result of the analysis, it was determined that MOET-TR is a valid and reliable measurement tool in determining the symptoms of malnutrition focused on muscularity (cronbach alpha: 0.88) and the total score averages of the individuals for MOET-TR were found to be 14.63 ± 10.90. The average age of the individuals included in the study is 21.5 ± 1.9 years. The BMI average of the individuals is 23.7 ± 4.1 kg / m2, their FFMI value is 19.6 ± 2.2 kg / m2 and their body fat ratio is 16.1 ± 6.8%. The mean MOET-TR scores were found to be higher in individuals who is dieting (25.3±13.4 vs. 12.3±8.7), use ergogenic nutritional supplements (20±12.7 vs. 14±10.1), and have a high-abnormal muscle ratio (18.9±13.7 vs.