The effect of β-carotene and vitamin E+selenium injection on reproductive performance in goats before mating season
B-karoten ve vitamin E-selenyum enjeksiyonunun çiftleşme mevsimi öncesi keçilerde üreme performansına etkisi
  1. Tez No: 644374
  2. Yazar: HAMZAH YASEEN TAHA AL-TEKREETI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, çiftleşme sezonu öncesinde beta-karoten ve E vitamini + Selenyum takviyesinin keçilerde üreme performansı üzerine etkisini araştırmaktır. Rastgele 80 hayvan, her grupta 20 hayvan olan dört gruba ayrıldı, Birinci (BC), ikinci (Vit E + Se), üçüncü (BC ve Vit E + Se) karışımı ve dördüncü kontrol grubunu oluşturdu. Hayvanları teke katım oncesi dört gruba ayırdıktan sonra, dört hafta boyunca her hayvana haftada bir (IM), birinci gruba BC (5 ml), ikinci gruba Vit E + Se (5 ml), üçüncü gruba BC (2.5 ml) ve Vit E + S ( 2.5 ml) ve dördüncü bir kontrol oldu. Sonuçlar, Vit E + Se'nin üreme performansı üzerindeki etkisini gösterdi ve önemli bulundu ve performans üzerinde önemsiz bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of beta-carotene and vitamin E+Selenium supplementation on reproductive performance on the goats before mating season. Randomly 80 animals were divided into four groups every group had 20 animals, The first were for the (BC), second for (vit E+Se), third mixture of the (BC and vit E+Se) and the fourth for control. After divided the animals into four groups we were injected (IM) every animal weekly for four weeks, (5ml) from BC the first group, (5 ml) from Vit E + Se for the second group, (2.5 ml) from BC and (2.5 ml) from Vit E + Se and the fourth it was a control. The results showed the effect of the Vit E + Se on the reproductive performance and were found out significant, as for other supplements were found out insignificant on the performance.