Assyriella escheriana mousson, 1874 ve assyriella guttata olıvıer, 1804 (Gastropoda:pulmonata)'nın morfolojik özellikleri ve organ sistemlerinin karşılaştırmalı anatomi ve histolojisi
Morphological features and anatomical and histological comparison of assyriella escheriana mousson, 1874 and assyriella guttata olivier, 1804 (Gastropoda:pulmonata)'s organ systems
- Tez No: 644389
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Helicidae familyasına bağlı iki Pulmonat salyangoz olan Assyriella escheriana ve Assyriella guttata örnekleri kullanıldı. A. escheriana Diyarbakı'ın Urfa kapı surlarında, A. guttata Hevsel bahçesi surlarında dağılış göstermektedir. Örnekler, üreme mevsimi olan Mart-Haziran döneminde doğal ortamlarından toplandı. Üreme dönemine ait habitatların sıcaklık ve nisbi nem ortalama değerleri hesaplandı ve birbirleri ile karşılaştırıldı. Her bir türe ait 50'şer örneğin kabuk yüksekliği, genişliği, spir bölgesi yüksekliği, apertur yüksekliği ve genişliği ve A. escheriana'nın umbilikus genişliği ölçüldü; kabuk indeksi hesaplandı ve iki türün kabuk indeksleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bu iki türe ait örneklerin çene, radula ve organ sistemleri dissekte edildi, fotoğrafları çekildi ve stereo mikroskop altında şekilleri çizildi. Ayrıca organ sistemlerinin değişik kısımları ölçülerek değerler tablo halinde verildi ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Çene, radula ve değişik organ sistemlerinin histolojik preparatları yapılarak fotoğrafları çekildi ve iki tür birbirleriyle karşılaştırıldı. A. escheriana ve A. guttata'nın DNA'ları saflaştırılarak organik baz içerikleri incelendi ve aralarındaki akrabalık dereceleri belirlenmeye çalışıldı. Sonuç olarak, her iki türün DNA organik baz içerikleri ile histolojik ve anatomik bulguların birbirlerini destekledikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
ın this study, two pulmonate snails, the Assyriella escheriana and Assyriella guttata specimens belonging to Helicidae family have been used. A. escheriana and A. guttata are distributed on Urfa Gate Walls and Hevsel Garden Walls of Diyarbakır, respectively. The specimens are collected from their habitats during the reproductive season, which is between March and June. During, this period, the average temperature and relative moisture values of the habitats were calculated and compared to each other. The shell hight and width, spear hight, the aperture hight and width, and also the umblicus width of A. escheriana were measured on 50 specimens of each species, the shell indexes were calculated and the species were compared using statistical methods. The anatomical structures of the dissected jaw, radula and different organ systems of the specimens from each species were examined, photographed and drawn under a stereo microscope. Furtermore, various part of the organ systems were measured and given in the tables and they were compared to each other using statistical methods. The histological preparations of the jaw, radula and organ systems were made and photographed and both species were compared to each other. The DNAs of both species were purified in order to examine their organic base contents, so as to determine the homology between two species. Finally, it was determined that, the base ratio of DNA of both species were very close, which may support the results obtained from the anatomical and histological studies