Yeni tanı multipl myelomlu hastalarda indüksiyon tedavisi ile değişen performans, geriatrik değerlendirme ve kırılganlık testi sonuçlarının analizi
Analysis of changing performance, geriatric assessment and frailty test results with induction therapy in patients with new diagnosis multiple myeloma
- Tez No: 644402
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE NUR ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Durmuş Demirel Kübra, Yeni Tanı Multipl Myelomlu Hastalarda İndüksiyon Tedavisi İle Değişen Performans, Geriatrik Değerlendirme Ve Kırılganlık Testi Sonuçlarının Analizi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2020 Bu çalışmada yeni tanı almış 50 yaş ve üzeri multipl myelom hastalarında komorbidite skorları ve kapsamlı geriatrik değerlendirmenin indüksiyon tedavisi yan etkisi ve performans değişikliğini öngörmede etkili olup olmadığının ileriye dönük araştırılması amaçlandı . Yeni tanı alan 37 hastada komorbidite skorları ve kapsamlı geriatrik değerlendirme sonuçları kaydedildi. İndüksiyon tedavisi sonrası testler tekrarlandı. 65 yaş ve üzerinde kırılganlık daha sık olup 50-64 yaş arası hastaların İMWG'ye göre %10.5, Fried'e göre %27.8 hasta kırılgan saptandı. İndüksiyon sonrası şiddetli yan etki %69.4 oranında görülmüş olup en sık, şiddetli hematolojik (%58.3) ve enfeksiyöz (%30.5) yan etkiye rastlandı. Depresif duygudurum, Katz GTYA
Özet (Çeviri)
Durmuş Demirel Kübra, Analysis of Changing Performance, Geriatric Assessment and Frailty Test Results with Induction Therapy in Patients with New Diagnosis Multiple Myeloma, Gazi University Faculty of Medicine, thesis on internal medicine, Ankara,2020 The aim of the study is to investigate whether the comprehensive geriatric assessment (CGA) and comorbidity scores before induction therapy are effective in predicting induction therapy side effects and performance changes in newly diagnosed multiple myeloma patients aged 50 years and older. Comorbidity scores and comprehensive geriatric evaluation results were recorded in 37 newly diagnosed patients. Tests were repeated after induction therapy. Although frailty was more common at the age of 65 and over, 10.5% of the patients aged 50-64 according to IMWG and 27.8% according to Fried were found to be frail. Severe side effects were seen in 69.4% after induction, and the most frequent side effects were severe hematological (58.3%) and infectious (30.5%). Depressive mood, Katz GTYA