A comparison of stabilization exercise and strength exercises on pain level, functionality and quality of life in patients with chronic low back pain
Kronik bel ağrılı hastalarda stabilizasyon ve güçlendirme egzersizlerinin ağrı, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 644411
  2. Yazar: ÜMMÜ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI, ÖĞR. GÖR. AYÇA AKLAR ÇÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; kronik bel ağrılı hastalarda stabilizasyon ve güçlendirme egzersizlerinin ağrı, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Turan Turan Yıldırım Tıp Merkezinde uzman doktor tarafından Kronik Bel Ağrısı (KBA) tanısı konulan 34 hasta (yaş ort. : 33.97±8.94 years, E/K 17/17) dahil edilmiştir. Hastalar klinik sekretaryası tarafından verilen hasta numaralarının son rakamına göre randomize edilerek iki gruba ayrılmıştır. Son rakamı tek sayı olanlar Grup 1, çift sayı olanlar Grup 2 olarak numaralandırılmıştır. Her iki gruptaki hastalar haftada 5 kez 4 hafta boyunca 20 seans fizyoterapi programına (15 dakika Sıcak paket, 5 dakika Terapötik US, 20 dakika TENS) alınmıştır. 4 hafta süresince 20 seans Grup 1'e stabilizasyon egzersizleri uygulanırken, Grup 2'ye güçlendirme egzersizleri uygulanmıştır. Her iki gruptaki tüm hastalara eklem hareket açıklığı ölçümü gonyometre ile, Transversus Abdominis (TrA) kas kuvveti basınç biyofeedback ünitesi ile ve ağrı Vizüel Analog Skala (VAS) ile, fonksiyonel düzey Oswestry Fonksiyonel Yetersizlik Skalası (OFYS), yaşam kalitesi Kısa Form 12 (KF-12) ile ve korku kaçınma davranışı Korku Kaçınma İnanışı Anketi (KKİA) ile 20 tedavi seansı öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Tedavi sonrasında Grup 1'de fleksiyon, sola lateral fleksiyon, VAS, TrA kas gücü, OFYS, KKİA, KF-12 değerleri istatistiksel olarak anlamlı gelişme göstermiştir (p0.05). Bu iki egzersiz tipinin hangisinin diğerinden etkili olduğuna karar vermek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to compare the effectiveness of stabilization exercise and strength exercises on pain level, functionality, quality of life in patients with Chronic Low Back Pain (CLBP). 34 patients (mean age: 33.97±8.94 years, M/F 17/17) who get a diagnose of CLBP from Turan Turan Yıldırım Medicine Center enrolled in the study. Patients were randomly divided into two groups as Group 1 and Group 2, according to the last digit of their patient number given by the PT clinic's secretary. If the number was odd they were selected for Group 1 and even numbers for Group 2. The patients in both groups were applied 20 session physiotherapy program (15 minutes Hotpack, 5 minutes Threapathic Ultrasound and 20 minutes TENS) every weekday for 4 weeks. Stabilization exercises were applied to Group 1 and the strength exercises were applied to Group 2 with 20 sessions for 4 weeks. Range of motion with universal goniometer, Transversus Abdominis (TrA) muscle strength with Pressure Biofeedback Unit (PBU; Chattanooga Group-Australia), pain intensity with Visual Analog Scale (VAS), quality of life with Short Form 12 (SF-12), functionality with Oswestry Disability Index (ODI) and fear avoidance behavior with Fear Avoidance Beliefs Questionnaire (FABQ) were assessed before and after 20 treatment sessions all patients in both groups. IBM SPSS Statistics 22 Program was used for statistical analysis (SPSS, IBM, Turkey). In Group 1; flexion, left lateral flexion, TrA muscle strength, VAS, SF-12, ODI and FABQ values showed significant improvement after treatment (p0.05). More comprehensive studies are needed to determine which of these two exercise types are more effective than the other.