Fibromiyalji sendromlu hastalarda yapılandırılmış aerobik egzersizler ve postüral stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of structured aerobic exercises and postural stabilization exercises in patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 797598
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, fibromiyalji sendromu (FMS) tanısı ile takip edilmekte olan bireylerde uygulanan yapılandırılmış aerobik egzersizler ile postural stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya FMS tanılı 60 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar, postural stabilizasyon grubu (Grup 1), aerobik egzersiz grubu (Grup 2) ve kontrol grubuna (Grup 3) randomize şekilde dağıtıldı. Grup 1'deki katılımcılara güçlendirme, denge-koordinasyon ve esneklik egzersizlerinden oluşan yapılandırılmış postural stabilizasyon egzersizleri, Grup 2'deki katılımcılara ise aerobik egzersizler verildi. Her iki gruptaki katılımcılar kendilerine verilen egzersizleri gün aşırı olacak şekilde haftada 3 gün yaptı. Grup 3'teki katılımcılar normal rutinlerindeki aktivitelere çalışma süresince aynen devam etti. Katılımcılardaki ağrı durumu; Vizüel Analog Skala ve Kısa Ağrı Envanteri, hastalığın kişi üzerindeki etkileri; Fibromiyalji Etki Anketi, uyku kalitesi; Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, yorgunluk durumu; Yorgunluk Şiddet Ölçeği, aerobik kapasite; 2 Dakika Yürüme Testi, yaşam kalitesi; Kısa Form-36, fiziksel aktivite düzeyi; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, postür değerleri; PostureZone mobil uygulaması ve kor kas kuvveti; plank pozisyonda durma süresi ile değerlendirildi. Katılımcıların ilk değerlendirmeleri tedavi öncesinde, son değerlendirmeleri ise 8 haftalık tedavi bitiminde yüz yüze görüşülerek yapıldı. Tüm katılımcıların takipleri, web tabanlı eğitim yöntemleri kullanılarak haftada iki kez gerçekleştirilirdi. Tedavi öncesindeki pelvis sol postür (p=0,002), KAE aktivite etkisi (p=0,005) ve KF-36 ruhsal sağlık (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effectiveness of structured aerobic exercises and postural stabilization exercises applied in individuals who are being followed up with the diagnosis of fibromyalgia syndrome (FMS). 60 participants with FMS were included in the study. The participants were randomly distributed to the postural stabilization group (Group 1), aerobic exercise group (Group 2) and control group (Group 3). While the participants in Group 1 were given structured postural stabilization exercises consisting of strengthening, balance-coordination and flexibility exercises, the participants in Group 2 were given aerobic exercises. Participants in both groups did the exercises given to them 3 days a week, every other day. Participants in Group 3 continued their normal routine activities throughout the study. Pain status of the participants; Visual Analogue Scale (VAS) and Brief Pain Inventory (BPI), effects of the disease on the person; Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), sleep quality; Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), fatigue status; Fatigue Severity Scale (FSS), aerobic capacity; 2-Minute Walk Test (2MWT), quality of life; Short Form-36 (SF-36), physical activity level; International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ Short Form), posture values; PostureZone mobile application (PZM) and core muscle strength; was evaluated by the duration of standing in the plank position. The first evaluations of the participants were made before the treatment and the last evaluations were made by interviewing them face to face at the end of the 8-week treatment. Follow-up of all participants was carried out twice a week using web-based training methods. The values of the groups were similar for all parameters except pelvic left posture (p=0.002), BPI activity effect (p=0.005) and SF-36 mental health (p0.05). There was no statistically significant improvement in any of the parameters for Group 3 at the end of the study (p>0.05).