Eating attitude test-26 (EAT-26)'nın Türkçe versiyonu yeme tutum testi-26 (YTT-26)'nın geçerlilik güvenilirlik çalışması
Reliability and validity of the Turkish version of the eating attitude test-26
- Tez No: 644435
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AYŞİN ARTIRAN İĞDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Yeme bozuklukları tıbbi, psikolojik ve sosyal problemlere neden olan, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yeme davranış sorunlarıdır. Eating Attitude Test26 (EAT-26) bu sorunlar için kullanılan tarama yöntemlerinin başında gelir ve kolaylıkla ulaşılabilir bir testtir. Çalışmamızın amacı EAT-26'nın ülkemizde yeme bozuklukları için bir tarama aracı olarak kullanılabilirliğini ve türkçe geçerlilik güvenilirliğini test etmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu geçerlilik güvenilirlik çalışmasında 2017-2018 yıllarında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören 825 üniversite öğrencisine EAT-26'nın hazırladığımız Türkçe versiyonu ile birlikte, Türkçe geçerlilik güvenilirliği olan REZZY ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (EDE-Q) uygulandı. BULGULAR: 26 maddelik ölçekten madde toplam korelasyon katsayısı
Özet (Çeviri)
AIM (BACKGROUND): Eating disorders are eating behavior disorders that cause medical, psychological and social problems and negatively affect the quality of life. Eating Attitude Test-26 (EAT-26) is one of the primary screening methods used for eating disorders and is freely available. The aim of our study is to ensure the usability of EAT-26 as a screening tool for eating disorders in our country. MATERIALS METHOD: In this validity and reliability study, the Turkish version of EAT-26 was applied together with the Turkish version of EAT-26, SCOFF and Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q) which are valid in Turkish to 825 university students studying at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine in 2017-2018. RESULTS: Items with item-total correlation coefficient