Kronik solunumsal semptomlarla göğüs hastalıkları polikliniklerine başvuran hastalarda zorlayıcı yapışkan balgam yakınmasının tanı değeri
  1. Tez No: 644436
  2. Yazar: TUĞBA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNSU YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Göğüs Hastalıkları Polikliniklerine kronik solunumsal semptomlarla başvuran hastalardan yapışkan zor çıkan balgam tarifleyenlerin hangi tanılar aldığını değerlendirmek ve bu semptomları tarifleyenlerde astım oranını belirlemektir. Materyal ve metod: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniklerine kronik solunumsal semptomlara başvuran hastalar çalışmaya alındı. 18 yaş altı ve gebe hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar yapışkan zor çıkan balgam tarifleyip tariflemediklerine göre 2 gruba ayrıldı. Birinci grubu, kronik alt solunum yolu semptomlarıyla başvuran ve yapışkan balgam tarifleyen hastalar; ikinci grubu, kronik alt solunum yolu semptomlarıyla başvuran ve yapışkan balgam tariflemeyenler oluşturdu. Başvuru sırasında hastaların hastalık öyküsü sorgulandı, solunum fonksiyon testleri (SFT) değerleri, kan hemogram değerleri, kaydedildi Bulgular: Bu çalışmaya 341'i kadın, 248'u erkek toplam 589 kronik solunumsal semptomu olan hasta kabul edildi. Hastaların ortalama yaşları 53,15 ± 16,6 yıldı. Yapışkan balgamı olan ve olmayan her iki gruptaki hastaların polikliniğe en çok başvuru semptomu nefes darlığı ( %82,2 ), en sık ikinci başvuru semptomu ise öksürüktü (%69,3). Kronik alt solunum yolu semptomları ile polikliniğe başvuran hastaların %57,6'sında yapışkan balgam semptomunun olduğu, %42,4'ünde ise yapışkan balgam semptomunun olmadığı saptandı. Yapışkan balgam olan grupta; kadın cinsiyet daha fazla (%61 vs %53; p=0.048), forced expiratory volume in 1 second (FEV1) değerleri daha yüksek (85 ± 25.54 vs 80.77 ± 26.25; p=0.05 ) ve deri prick test(DPT) pozitifliği daha fazla saptandı(%21 vs %12; p=0,001). Çalışmaya dahil edilen her iki grupta yaş dağılımı, sigara kullanımı, kan eozinofil değeri, ACE inhibitörü kullanımı ve SFT değerleri arasında anlamlı (p>0,05) farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study; To evaluate the diagnoses of those who have been admitted to the pulmonology clinics with chronic respiratory symptoms and those who describe sticky difficult sputum and to determine the rate of asthma in those who describe these symptoms. Material and Method: Patients who applied to Erciyes University Faculty of Medicine Chest Diseases outpatient clinic for chronic respiratory symptoms were included in the study. Patients under 18 and pregnant were not included in the study. Patients were divided into two groups according to whether they describe the sputum that is difficult to get sticky. Patients whose first group presented with chronic lower respiratory symptoms and described sticky sputum; The second group was composed of those who presented with chronic lower respiratory symptoms and did not describe sticky sputum. During the application, the patient's history of disease was questioned, pulmonary function tests values, blood hemogram values were recorded. Results: A total of 589 patients with chronic respiratory symptoms, 341 female and 248 male, were included in this study. The average age of the patients was 53.15 ± 16.6 years. The most common symptom of admission to the outpatient clinic in both groups with and without adhesive sputum was dyspnea(82.2%), and the second most common symptom was cough(69.3%). It was found that 57.6% of the patients who applied to the outpatient clinic with chronic lower respiratory tract symptoms had sticky sputum symptom and 42.4% had no sticky sputum symptom. In the group with sticky sputum; female gender more(61% vs 53%; p = 0.048), forced expiratory volume in 1 second(FEV1) values higher (85 ± 25.54 vs 80.77 ± 26.25; p = 0.05) and skin prick test positivity was detected(21% vs 12%; p = 0.001). There was no significant difference(p> 0.05) between age distribution, smoking, blood eosinophil value, ACE inhibitor use and pulmoner fonction test values in both groups included in the study.