Periodontitis ve peri-implantitis hastalık riskine sahip bireylerde rol alan enflamatuvar moleküllerin gen polimorfizmlerinin incelenmesi
The study of genetic polymorphism, of inflammatory molecules in patients WHO have the risk of periodontitis and peri-implantitis
- Tez No: 755747
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Dentistry, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pek çok hastalıkta görüldüğü gibi, genetik yatkınlık faktörleri periodontitis ve peri-implantitisin ilerlemesini etkiler. Çalışmamızda, Türk popülasyonunda, periodontitis ve peri-implantitis oluşumunu destekleyecek bir genetik yatkınlığın olup olmadığını incelemektedir. Tek nükleotid polimorfizmleri (TNP) değerlendirmek üzere nötrofillerin kemotaksisinde rol oynayan IL-8 ve fMLP reseptörü (FPR1) ile antijen-antikor komplekslerinde ve fagositozda rol oynayan FcyRIIA ve FcyRIIIA reseptörleri seçilmiştir. Çalışma grupları sigara içmeyen Türk popülasyonundan seçilmiş olup, periodontitisli otuz iki hasta, peri-implantitisli otuz üç hasta ve sağlıklı otuz üç birey şeklinde dağılım göstermektedir. Çalışmamıza on sekiz ile altmış yaş arasında toplamda doksan sekiz birey katılmıştır. Katılımcılardan toplanan tükürük örnekleri DNA izolasyonu için kullanılmıştır. Çalışmanın bu alt gruplarında genotipe özgü polimeraz zincir reaksiyonları ile TNP'ler belirlendi. IL-8 A-251T, FcyRIIa -H131 ve FcyRIIIa -V158 polimorfizmi değerlendirildiğinde periodontitis, peri-implantitis ve sağlıklı gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak çalışmamızda, fMLP Reseptör (FPR1) gen polimorfizminin, periodontitis veya peri-implantitis açısından daha yüksek risk altındaki bireylerde anlamlı bir fark yarattığını gözlemlemiştir. İstatistiksel analiz sonucunda, G genotipine sahip bireylerin periodontitis riskinin daha yüksek olduğunu, G/C genotipine sahip bireylerin ise peri-implantitis riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As observed in many diseases, genetic predisposition factors also affect the progress of periodontitis and peri-implantitis. This study examines if there is any solid genetic predisposition causing periodontitis and peri-implantitis formation in Turkish patients. In order to evaluate single nucleotide polymorphism (SNP), IL-8 and fMLP, playing a role in the chemotaxis of neutrophils, and FcγRIIA and FcγRIIIA receptors, playing a role in the antigen-antibody complexes and phagocytosis, were selected. Thirty-two Turkish non-smoking patients with periodontitis, thirty-three Turkish non-smoking patients with peri-implantitis and thirty-three Turkish non-smoking healthy patients were selected. In total 98 adults participated in our study. Collected saliva samples from the participants were used for DNA isolation. SNPs were determined in these subgroups of the study by means of genotype-specific polymerase chain reactions. When IL-8 A-251T, FcγRIIa -H131 and FcγRIIIa -V158 polymorphism were evaluated, no significant difference was found between periodontitis, peri-implantitis and healthy groups. However, this study observed that fMLP Receptor (FPR1) gene polymorphism creates a significant difference in individuals at higher risk of periodontitis or peri-implantitis. Statistical analyses show that individuals with the G genotype have a higher risk of periodontitis, while individuals with G / C genotype have higher risk of peri-implantitis.