Determinants of post-announcement drift and market reaction to earnings announcements
Bilanço sonrası getiri ayrışması ve bilanço açıklanmasına piyasa reaksiyonun belirleyicileri
  1. Tez No: 644453
  2. Yazar: AYKUT AHLATCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN OKAY AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, bilanço sonrası getiri ayrışması (PEAD) ve bilanço çevresinde piyasa dinamiklerinin belirleyicileri incelenmiştir. Açıklanan çeyreksel bilançosu beklentilere göre pozitif olan hisselerle negatif olan hisseler arasında açıklama sonrası ortalama kümülatif anormal getirilerdeki fark hem ekonomik hem de istatistiksel olarak anlamlı derecede pozitif olup, bu PEAD'nin Türkiye'deki varlığına işaret etmektedir. Bilanço sonrası getirilerle bilanço sürprizi arasındaki ilişkinin literatürde bulunan birçok açıklayıcı değişken kontrol edildiğinde de güçlü olarak kalmaya devam ettiği gözlemlenmiştir. Bu değişkenler arasında bulunan şirket büyüklüğünün, sürpriz ile getiri arasındaki ilişkiyi bir miktar zayıflatıcı rol oynadığı görülmüştür. Ayrica bu tezde, geçmiş bilançolar temelli sürpriz ölçütü kullanılarak şirketler üç gruba ayrıldığında, pozitif sürpriz grubu ile negatif sürpriz grubu arasında ortalama işlem hacmi olarak kayda değer fark olduğu görülmüştür. Bu bulgu, anormal işlem hacmini sürprizin yönünden ziyade sürprizin boyutu ile ilişkilendiren mevcut literatürden farklı bir ilişkiye işaret etmektedir. Sürprizin yönü ile işlem hacmi arasında gözlemlenen bu ilişkiye, hisse senetlerinin kısa vadeli hareketlerini dogru tahmin edeceği ile ilgili irrasyonel bir inanca sahip gürültücü işlemcilerin ilgisinin pozitif sürpriz yapan hisselere yoğunlaşmasının yol açtığı hipotezi de incelenmiştir. Son olarak, bilanço tarihleri çevresinde bulunan pozitif anormal oynaklık ve anormal işlem hacminin zaman içinde arttığı gösterilmiştir. Bu bilanço açıklamalarında ortaya çıkan bilginin yatırımcı gözündeki değerinin arttığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is studying the determinants of the post-earnings-announcement drift (PEAD) and the market reaction to earnings announcements. We find strong evidence supportive of the existence of PEAD in the Turkish stock market with significant difference in average cumulative abnormal return between high and low earnings surprise firms in the 60 days following the quarterly earnings announcement. The positive relation between post-announcement abnormal returns and the surprise in earnings remain significant after controlling for an extensive list of explanatory variables. Among these variables, we find firm size has a negative impact on the magnitude of the positive association between surprise and subsequent equity returns. We also analyze the determinants of abnormal volume around earnings announcements. We show volume reaction to positive news is substantially higher than the reaction to negative news. This relation which is robust to the inclusion of a host of control variables is a novel addition to the literature which documents a link between abnormal volume and the magnitude of the surprise rather than the sign of the surprise. We discuss a behavioral explanation for this relation which centers on overconfident noise traders whose attention is grabbed by the positive surprises. Lastly, we study the information value of earnings announcements. We find significantly positive abnormal volume and abnormal absolute return in the three-day window around the earnings announcement which are also trending upwards over time. We take this as evidence that earnings news have information content and that its informativeness has increased through time.