The effect of trade deficit announcements in turkey on usd/try exchange rate
Türkiye'de ticari açık duyurularının usd/try döviz kuruna etkisi
  1. Tez No: 522306
  2. Yazar: YASEMİN GÜLER BÜYÜKYAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Ekonomik düzenlemelerde kur değişikliği politikası kayda değer güçlü araçlardan biridir ve bununla birlikte dış sektör mevzuatının bir parçasıdır. Kur değişikliği politikası amaçlarından biri dış ticaret dengesini belirli bir yönde etkilemesidir. Bu çalışmada Ticari açık ilanlarının döviz kuru üzerindeki etkisi ; regresyon modeli kullanılarak Türkiye için incelenmiştir. Küresel krizlerin zamanlaması dikkate alınmış olup, Türkiye örneği üzerinden makroekonomik değişkenlerin Döviz Kuru üzerindeki etkileri hakkında veriler çıkarılmıştır. Döviz kuru krizden sonra anlamlı derecede değişmiştir. Faiz oranı, enflasyon döviz kurunu belirlemede krizden önce anlamlı bir faktör olsa da, krizden sonra değildir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate policy is considered as one of the powerful tools of economic regulation and the regulation of the external sector in particular. One of the aims of the exchange rate policy could be to affect the trade balance in a certain direction. Many theoretical models suggest that exchange rates are determined using macroeconomic variables such as interest rate, GDP, trade deficit, exchange rate, inflation, foreign and domestic money supplies, price levels, and balance of international payments and also this variables performance will analyse the structure of this ranking pre-crisis, crisis period, and post crisis periods in 2008. Therefore, this paper will first give an outline of what the theoretical connection is between these macroeconomic variables and the exchange rate. Results suggest that the dynamics of the real exchange rate changed significantly after the crisis. Although real interest rate and inflation were significant determinants of exchange rate before the crisis, they are not anymore after the crisis.