İslam hukuku açısından süslenme olgusu
The fact of adornment in therms of Islamic law
  1. Tez No: 644462
  2. Yazar: ELİFE FISTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanın fıtratındaki güzelliğe meyil ve süslenme arzusu, her zaman, mekân ve alanda kendisini göstermektedir. Yüce Allah birtakım kurallar dâhilinde yarattığı zînetlerin helâl olduğunu bildirmiş ve cenneti hak eden kullarına ebedî hayatlarında da altın, gümüş ve inci gibi değerli madenlerden süsler vaad etmiştir. Kişiyi ve muhataplarını öncelikle psiko-sosyal ve iktisadî açıdan etkileyen süslenme, aile ve cemiyeti de etkilemektedir. Kişinin ferdî ve içtimâî hayatını; dünya ve ahiretini yakından ilgilendiren bu konuyu, Şâri'in maksadına göre anlamaya çalışmak, çağın şartlarına uygun ve ihtiyaçları karşılayacak biçimde açıklamak büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle günümüzde sürekli değişen moda ve güzellik algısıyla süslenme ve süsleme daha çok özenti ve taklitle yapılır hale gelmiştir. Oysaki fıkha göre süslenmenin, temizliğe, sağlığa ve sadeliğe uygun, riya ve kibir gibi kötü duygulardan uzak, israf sayılmayacak ve ihtiyaçla da ilgili genel kuralları vardır ve bunlarla süslenmeye bir ölçü getirilmiştir. Ayrıca fitrî yapıları başta olmak üzere çeşitli durumlarına göre kişilerin süslenmelerine sınırlar koyulmuş; helâller ve haramlar dairesinde değerlendirmeler yapmıştır. Fıkıh bilginleri süslenme konusunu çeşitli vesilelerle ele almışlar; daha çok“kerâhiyyet”, el-hazar ve'l-ibâhe gibi bölümlerde incelemişlerdir. Çeşitli açılardan konu ile ilgili özel çalışmalar da yapılmış ve hâlen yapılmaktadır. Ancak bilinebildiği kadarıyla fikhî yönüyle süslenmeyi inceleyen müstakil bir çalışmanın bulunmaması sebebiyele böyle bir araştırmaya ihtiyaç duyulmuştur. Süslenmenin diğer alanlarla ilgisi ve çağın süslenme usulleri de dikkate alınarak süslenmenin fıkhî çerçevesi ortaya koyulmak üzere“İslam Hukuku Açısından Süslenme Olgusu”adlı bu yüksek lisans tezi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tendency to beauty and desire to embellish which in human nature, it shows itself in every time, everywhere and each area. Almighty Allah declared that the adornments halal within some rules and promised ornaments from precious mines such as pearl, gold and silver to the servants who deserve heaven in eternal life. Adornment which firstly affects psycho-socially and economically the person and his interlocutors, affect the family and the society as well. The individual and internal life of the person; this issue that closely concerns the world and hereafter. It is of great importance to try to understand according to the purpose of Shâri and to explain it in a way that meets the needs of the age. Especially today, with the ever-changing fashion and beauty perception, the adornment and embellishment has become more with wannabe and imitation. However, according to the fiqh, adornment has general rules related to cleanliness, health and simplicity, free from bad feelings such as swank and arrogance, not wasted and about needs and a measure has been brought to adornment with them. In addition, limited at the ornaments of the people according to their various situations, especially the creation structures; He made assessments in the department of halal and haram. Fiqh scholars have addressed the issue of embellish with various occasions; they mostly examined in chapters such as 'kerahiyyat' and 'el hazar ve'l-ibahe'. Special studies on the subject from various perspectives have been made and are still underway. However, as far as it is known, the absence of a detached study that examines the adornment with fiqh aspect has made it necessary to reconsider. This master's thesis named“The Fact of Adornment in Therms of Islamic Law”was prepared in order to reveal the fiqh framework of embellishment by considering the relation of embellishment with other fields and the material procedures of the age.