A comparative meta evaluation of supply chain integration on performance: A moderator and mediator perspective
Tedarik zinciri entegrasyonunun performans üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı bir meta değerlendirmesi: Düzenleyici ve arabuluculu etkisi
- Tez No: 644463
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CAHİT UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Müşteri ihtiyaçlarının sürekli değiştiği ve küresel rekabetin yoğunlaştığı bir ortamda, kalite süreçlerini ve tedarik zincirini yönetmek örgütsel başarı için kritik öneme sahiptir. Çağdaş kuruluşlar, müşterilerini memnun etmek, rakiplerine karşı üstün gelmek ve performanslarını artırmak için entegre tedarik zincirleri aracılığıyla süreçlerini geliştirmeye çalışmaktadırlar. Küresel müşterilerin dinamik ve sürekli artan talebi karşısında akademisyenlerin ve uygulayıcıların tedarik zinciri entegrasyonunun performans üzerindeki etkisi konusunda fikir birliğine sahip olmadıkları bir ortamda bu entegrasyonun performansı artırmak için gerçekten uygulanabilir bir çözüm olup olmadığı önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Hunter ve Schmidt (2004) yaklaşımı takip edilerek karşılaştırmalı bir meta-analitik değerlendirme ile düzenleyici ve arabulucu analizi yapılmıştır. Tedarik zinciri entegrasyonu çeşitli teorilerin ışığı altında iki perspektiften incelenmiştir. Bunlardan birisi 67 çalışmayla incelenen entegrasyonun boyutları (içsel, tedarikçi ve müşteri entegrasyonu) diğeri ise 25 çalışma ile incelenen entegrasyonun kolaylaştırıcılarıdır (bilgi, operasyonel, ilişkisel entegrasyon). Hem boyutlar hem de kolaylaştırıcıların genel performansın yanı sıra ayrı ayrı operasyonel ve işletme performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Jamovi ile elde edilen meta-analiz sonucunda sırasıyla boyutlar ve kolaylaştırıcılar için anlamlı korelasyon katsayıları elde edilmiştir. Korelasyon katsayıları entegrasyon boyutu ve performans arasındaki ilişkinin orta derecede güçlü ve pozitif olduğunu, kolaylaştırıcılar ve performans arasındaki ilişkinin ise güçlü ve pozitif olduğunu göstermiştir. Operasyonel ve ilişkisel entegrasyonun işletme performansı üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Diğer yandan operasyonel performansın hem boyutlardan hem de kolaylaştırıcılardan etkilendiği görülmektedir. Ayrı ayrı olarak boyutların ve kolaylaştırıcıların işletme ve operasyonel performansın yanı sıra genel performans üzerinde de farklı etkileri görülmüştür. Etkileşimleri farklı düzeylerde olsa da tüm düzenleyiciler hem boyutlar ve hem de kolaylaştırıcılar üzerinde önemli bir etki göstermektedirler. Tedarik zinciri yeniliği hariç tüm arabucular için test sonuçları anlamlı değerler vermiştir. Bu çalışma literatüre birkaç yönden önemli katkılarda bulunmaktadır. İlk olarak, tedarik zinciri entegrasyonunun boyutları ve kolaylaştırıcılarının performansla ilişkisini gösteren kavramsal bir model geliştirilmiştir. Ayrıca tedarik zinciri entegrasyonu için gerekli kritik koşulları anlamak için düzenleyici değişkenlerin etkileri değerlendirilmiştir. Daha da ileri gidilerek önceki çalışmalardaki tutarsızlıkları anlamak için doğrusal olmayan ilişkilerin doğasını ortaya çıkaracak standard arabulucu analizi yapılmıştır. Tedarik zinciri entegrasyonu faktörlerinin ayrı ayrı hem operasyonel hem de işletme performansı üzerindeki etkileri ve bunun sonuçları bulunarak belirli bir performans çeşidini en iyi tahmin edecek faktörün tespiti konusunda yöneticilere yol göstermesi amaçlanmıştır. Düzenleyici değişkenler aracılığıyla ifade edilen olası durumun ve onların entegrasyon-performans ilişkisi üzerindeki etkilerinin anlaşılması yöneticilerin bunu kendi avantajlarına kullanmalarına yardımcı olacaktır. Düzenleyici ve arabulucu değişkenlerin varlığı entegrasyon ve performans ilişkisinin akademik ve uygulama düzeyinde bu değişkenlerden bağımsız olarak değerlendirilmemesi gerektiği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In an environment with ever changing customers' needs and intensifying global competition, quality processes and supply chains are critical for organisational success. To satisfy customers, outsmart competition and improve performance, contemporary organisations are trying to improve on their processes through integrated supply chains. Furthermore, with the dynamic and ever-increasing demand by global customers, while scholars and practitioners fail to agree on the performance outcomes of SCI, one important question is raised whether SCI is really a viable solution for improving performance. Furthermore, the conditions under which SCI effectively contribute to improved performance remains unclear. A comparative meta- analytic evaluation based on Hunter and Schmidt (2004) along with key moderator and mediator analysis was conducted. In the lens of several theories, SCI from two perspectives; SCID (internal, suppliers, customer integration) with 67 studies and SCIF (information, operational, relational integration) with 25 studies was assessed on overall performance as well as on both operational and business performance. Meta-analytic results obtained through Jamovi provided significant correlation coefficients for SCID and SCIF. Therefore, indicating that the association between SCID and performance is medium and positive, while that of SCIF and performance is positive and large. This is a clear indication that SCI from the perspective of SCID and SCIF yields different results, with SCIF having a relatively larger effect. Operational performance was influenced by both SCID and SCIF, although operational and relational integration indicated a significant larger effect on business performance. Thus, individual SCID and SCIF constructs have different effects on business and operational as well as on overall performance. All moderators though with different levels of interactions indicated a significant effect on both SCID and SCIF. With an exception of SC innovation all the tested mediators indicated some form of significant mediation effects. This study significantly contributes to the SCI body of knowledge in a number of ways. Firstly, it provides a theoretical and conceptual framework that examines the impact of SCI from two perspectives SCID and SCIF which is done both at an aggregate and individual level on performance. It further assesses the effects of moderating variables to understand critical conditions for SCI implementation. The study went further to include standard mediation analysis to explore the nature of nonlinear associations on the topic in order to understand why the inconsistencies and lack of consensus exist. Assessment of the effects of individual SCI constructs on both operational and business as well as on overall performance and its corresponding results might serve as a guide to managers on the individual constructs that best predict a specific type of performance. An understanding of probable condition expressed through moderators and their estimated effects on the SCI- performance association will also help the managers to use them to their advantage. The existence of mediators and moderators suggests that SCI-performance association should not be considered in isolation of these factors both at the academic and practical level.