Probleme dayalı fen öğrenme: Hipotez test etme deneylerinin akademik başarıya ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
Problem based science learning: The effects of hypothesis testing experiments on academic success and scientific process skills
  1. Tez No: 644489
  2. Yazar: GÜLGÜN BAKIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmada, probleme dayalı hipotez test etme deneylerinin altıncı sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve bilimsel süreç becerilerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneme modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2018-2019 öğretim yılında Muğla ilinde bir devlet ortaokulundaki 44 öğrenci (22 öğrenci deney grubunda, 22 öğrenci kontrol grubunda) oluşturmuştur. Deneysel uygulama,“Ses ve Özellikleri”ünitesinde 22 ders saati süresince gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akademik Başarı Testi, Bilimsel Süreç Becerileri Testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu veri toplama araçları deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrenciler gruplar halinde probleme dayalı hipotez test etme deneylerini yapmışlardır. Kontrol grubundaki öğrenciler ise, Fen Bilimleri ders kitabındaki etkinlikleri yapmışlardır. Akademik başarı ve bilimsel süreç becerileri verileri normallik testi sonuçlarına göre parametrik bir test olan t-testinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler için içerik analizi yapılmıştır. Çalışmada, deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin ön test akademik başarı ve bilimsel süreç beceri puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen; son testte deney grubu lehine anlamlı farklar olduğu görülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmelerde ise, öğrenciler uygulanan yöntemin daha iyi anlama sağladığını, böyle derslerin daha eğlenceli geçtiğini ve mutlu olduklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca öğrenciler kalıcı bir öğrenme oluşmasında ve başarılı olmada derslerin böyle işlenmesinin olumlu etkileri olacağını belirtmişlerdir. Bu sonuçlardan hareketle, probleme dayalı hipotez test etme deneyleri ile ders işlemenin öğrencilerin akademik başarılarını, bilimsel süreç becerilerini ve görüşlerini olumlu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of problem-based hypothesis testing experiments on the academic achievement and scientific process skills of sixth grade students were investigated. In the research, a pre test-post test control group quasi-experimental model was used. The study group consisted of 44 students (22 students in the experimental group, 22 students in the control group) in a public secondary school in Muğla province in the 2018-2019 academic years. Experimental application was carried out in the“Sound and Properties”unit for 22 lesson hours. In the research, Academic Achievement Test, Scientific Process Skills Test and semi-structured interview form were used as data collection tools. These data collection tools were applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test. Students in the experimental group conducted the problem-based hypothesis testing experiments in groups. The students in the control group, on the other hand, did the activities in the science textbook. Academic success and scientific process skills data were analyzed by using the parametric test t-test according to the normality test results. Content analysis was conducted for semi-structured interviews. In the study, although there was no significant difference between the pre-test academic achievement and scientific process skill scores of the students in the experimental and control groups; In the post-test, significant differences were observed in favor of the experimental group. In the semi-structured interviews, the students stated that the applied method provided better understanding, such lessons were more fun and they were happy. In addition, the students stated that such lessons will have positive effects on permanent learning and success. Based on these results, it can be said that teaching lessons with problem-based hypothesis testing experiments are effective in students' academic achievements, scientific process skills and positive opinions.