Kurgusal nesnelerin adlandırılması ve transandantal amfibolinin aşılması sorunu
Naming of fictional objects and the problem of surpassing transcendental amphiboly
  1. Tez No: 644519
  2. Yazar: ASUDE VİLDAN EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN ÇİTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kurgusal nesnelerin adlandırılmasına dair tartışmalar güncelliğini korumaktadır. Güncel tartışmalarda kurgusal nesnelerin adları genellikle mantık, semantik ve ontoloji açılarından ele alınır. Biz bu çalışmada öncelikle bu tartışmaların seyrini, sonrasında da tartışmaların beslendiği kaynağı ortaya koymaya çalıştık. Buradaki temel amacımız kurgusal nesnelerin adlarına ilişkin tartışmalarda kendisinden sonraki tartışmaları büyük ölçüde etkilemiş olan Kant'ın kurgusal nesnelerin adlarına dair tartışmalardaki etkisini, ortaya koymuş olduğu amfiboli sorunu çerçevesinde açıklamak oldu. Bu bağlamda amfiboli sorununu eleştirel bir bakış açısıyla ele almayı hedefledik. Bunu yaparken de Kant'ın kavramsal ve görüsel olan arasında yapmış olduğu ayrımın kendisinden sonraki nesne anlayışına yönelik etkilerini kurgusal nesnelerin adlarına ilişkin tartışmalar bağlamında incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The naming of fictional objects discussed in relation to fields such as logic, semantics and ontology in philosophy is a matter of debate that keeps up to date. In this study, we first try to reveal the course of the current debates on naming of fictional objects, and then the source of these discussions. Our main purpose in this study is to explain the influence of Kant, who has greatly influenced the discussions after him, in the discussions on the names of fictional objects within the framework of the problem called“amphiboly”. While doing this, we try to examine the effects of Kant's distinction between conceptual and intuitive on the view of object after him in terms of the discussions on the names of fictional objects. In this context, we aim to approach the amphiboly problem with a critical perspective in this study.