FeTeMM yaklaşımına dayalı okul dışı etkinliklerin öğretmen adaylarının bitkiler konusu ile ilgili akademik başarı ve okul dışı öğretime yönelik görüşleri üzerine etkileri
The effects of STEM based outdoor activities on the prospective science teachers' academic achievement about the plants and the opinions about the outdoor activities
- Tez No: 644523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ALTIPARMAK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmada; Genel Biyoloji Laboratuvarı II dersinde, Fen Bilgisi 2. Sınıf öğretmen adayları (n=32) ile yürütülen deneysel bir uygulama ile okul dışı FeTeMM yaklaşımıyla oluşturulmuş etkinliklerin, öğretmen adaylarının akademik başarılarına ve okul dışı FeTeMM anlayışına yönelik görüşlerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Deney grubundaki öğretmen adayları (n=16) okul dışı FeTeMM öğretim planına uygun şekilde hazırlanmış çalışma yaprakları ile, kampüs bahçesi ve Muğla Akyaka'daki farklı ekosistemlerde etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Bu etkinliklerde öğretmen adayları, bitkileri doğal ekosistemlerinde incelemiş, daha geniş ve ayrıntılı gözlemler yapabilmek için tekne turuna katılarak çalışma yapraklarındaki bilimsel süreçleri takip ederek soruları cevaplamışlardır. Kontrol grubundaki öğretmen adayları ise (n=16) hazırlanan aynı çalışma yaprakları ile aynı konuları laboratuvar FeTeMM etkinlikleri ile laboratuvar ortamında gerçekleştirmişlerdir. 12 haftalık deneysel araştırma sonunda uygulanan son-test sonuçlarına göre okul dışı FeTeMM etkinliklerinin akademik başarıyı olumlu yönde etkileyerek arttırdığı, öğretmen adaylarının araştırma yapma, sorgulama, verileri kaydetme, gözlem yapma ve iletişim vb. bilimsel süreç becerilerine olumlu katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir. Öğretmen adayları; okul dışı FeTeMM etkinliklerinin; öğrenmeyi zevkli hale getirdiği, öğrenilen bilgilerin kalıcılığını arttırdığı, bitkilere yönelik farkındalığı arttırdığı, merak duygusunu geliştirdiği, bitkilerle ilgili araştırma yapmaya güdülediği yönünde olumlu görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study; in the General Biology Laboratory II course, it was aimed to investigate the effects of the activities formed with STEM approach out of school with an experimental practice carried out with pre-service science second grade teachers (n = 32) on the academic achievement of teacher candidates and their views on STEM understanding out of school. The teacher candidates in the experimental group (n = 16) carried out activities in different ecosystems in the campus garden and Muğla Akyaka with worksheets prepared in accordance with the STEM curriculum. In these activities, the teacher candidates examined the plants in their natural ecosystems, took a boat tour to make wider and detailed observations and answered the questions by following the scientific processes in the worksheets. The pre-service teachers in the control group (n = 16) carried out the same subjects with the same worksheets prepared in the laboratory environment with the same STEM activities. According to the post-test results applied at the end of the 12-week experimental research, it was found that outdoor STEM activities increased academic achievement positively, and it was found that prospective teachers' research, questioning, recording data, observing and communicating, etc. It has been observed that outdoor STEM contributes positively to scientific process skills. Teacher candidates stated that it makes learning enjoyable, increases the permanence of the learned knowledge, increases awareness about plants, improves the sense of curiosity, and encourages research on plants in outddoor STEM activities.