Ortaokul öğrencilerinin suya yönelik tutumları üzerine bir araştırma (Fethiye örneği)
A research on the water attitude of secondary school students (Example of Fethiye)
  1. Tez No: 644524
  2. Yazar: NAZAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin suya karşı gösterdikleri tutumun cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, anne baba eğitim durumu ve anne baba meslek türü değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni 2019-2020 öğretim yılında Muğla İli Fethiye ilçesinde öğrenim görmekte olan ortaokul öğrencileri ile sınırlandırılmıştır. Örneklemi ise Muğla ili Fethiye ilçesindeki rastgele seçilmiş özel ve devlet okulunda öğrenim gören 892 (439 kız ve 453 erkek ) öğrenciden oluşmuştur. Veriler 2019-2020 eğittim öğretim yılı güz döneminde toplanmıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”ve“Su Tutum Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Toplanan verilere ilişkin yapılan t-testi ve ANOVA istatistiksel işlemleri, SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular cinsiyetin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde su tutumunu erkekler lehine etkilediği yönündedir. Okul türü olarak devlet okulları lehine anlamlı bir sonuç çıkmıştır, sınıf düzeyi olarak 8. Sınıflar lehine, anne baba eğitim durumu ve meslek türü açısından bakıldığında öğrencilerin su tutumları ile bu değişkenler arasında da anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the statistical significant difference between middle school students' attitude towards water and gender, school type, class level, educational status of mother and father and the type of parent profession. Survey is used. The population of the study is limited to middle school students studying in Fethiye district of Muğla Province in 2019-2020 academic year. The sample consisted of 892 (439 girls and 453 boys) students studying in randomly selected private and public schools in Fethiye, Muğla. The data were collected in the fall semester of the academic year 2019-2020. In the research,“Personal Information Form”and“Water Attitude Scale”were used as data collection tools. The t-test and ANOVA statistical processes regarding the collected data were analyzed with the SPSS 26 package program. The findings are that gender affects water attitude in favor of men in a statistically significant way. There was a statistically significant difference in favor of public schools as a school type, and in terms of the education level and occupational type in favor of 8th grades in terms of grade level, there were significant differences between the students' water attitudes and these variables.