Climate and international institutions agents of global environmental cooperation
İklim değişikliği ve uluslararası organizasyonlar: Çevresel işbirliğinin etmenleri
- Tez No: 64453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Özet Bu araştırmanın konusu günümüzde uluslararası ekosistemi son derece karmaşık ve benzersiz bir çevre problemi olarak tehdit etmekte olan iklim değişikliği sorunudur. Bu çalışma küresel boyutlarda gelişmekte olan iklim değişikliği işbirliğini vurgulamayı ve bu işbirliğinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır; bu sebeple konuyla ügili belli başlı politik ve hukuki süreçleri ortaya koymaktadır. Araştırma, iklim değişikliğiyle ilgili uluslararası rejimin kurulmasında hangi öğelerin ve faktörlerin önemli roller oynadığı sorusunu aydınlatmayı hedeflemiştir. Yine bu araştırma iklim değişikliği konusuyla ilgili olarak özellikle uluslararası organizasyonların, ve bunun yanısıra uluslararası alandaki sivil çevre örgütleri ve diğer aktörlerin işlevleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle de bu alandaki işbirliği incelenirken neoliberal-kurumsal (neoliberal institutionalist) bir teorik çerçeve kullanılmaktadır. Araştırma, uluslararası organizasyonların iklim değişikliği işbirliğinde ve bu konuda oluşan uluslararası rejimde, bu rejimin en büyük destekçileri olarak, önemli bir rol oynadıkları ve katkıda bulundukları sonucuna varmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmanın nihai amacı dünya devletlerinin daha etkili ve yoğun katkılarını gerektiren küresel iklim değişikliği işbirliğini analiz etmek, ve bunun Uluslararası İlişkiler teorisi ve bilim dalı için önemini ve içerdiklerini ortaya koymaktır. ii
Özet (Çeviri)
Abstract The major focus of this dissertation is the global climate change issue which threatens the international ecosystem as the most complex and unique environmental problem today. The study attempts to contribute to the understanding of the climate change cooperation, which has been evolving within a global scope, by displaying the major political and legal processes in the international arena. It aims to answer the question of which elements and factors have played significant roles with respect to climate cooperation. For this end, the research concentrates on the impacts of international institutions and non-state actors and a neoliberal institutionalist theoretical framework is employed while analyzing the regime formation process over the issue. The study has found out that being the actors of the international system, international institutions, along with epistemic communities and nongovernmental organizations, have emanated as the adherents and promoters of climate cooperation, and they have had significant impacts on the emergence of a regime over the climate issue. Thus, the ultimate purpose of this work is to analyze climate cooperation - which requires a more effective and substantial contribution of world states - in connection with the important roles played by international institutions, and to emphasize the implications of this cooperation for the International Relations theory and discipline.