Internally displaced persons: International protection and assistance
Ülke içinde yerlerinden edilmiş insanlar: Uluslararası koruma ve yardım
  1. Tez No: 64454
  2. Yazar: SULTAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ L. KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı, kendi ülkeleri içinde yerlerinden edilmiş insanların gittikçe artan koruma ve yardım ihtiyaçlarına daha kapsamlı bir yaklaşım geliştirmek amacıyla son yıllarda gerçekleştirilen uluslararası çalışmaları araştırmaktadır. Son birkaç yıl içerisinde, dünyamız, artan bir acıyla sonuçlanan şiddetli insani krizlere şahit olmuştur. Bu insani krizlere yapılan müdahaleler, genel kurallara bağlanmamış, her oluşuma göre ayrı ayrı düzenlenmiş ve büyük ölçüde yetersiz kalmıştır. Bu çalışmada, yerlerinden edilmiş insanlara uluslararası koruma ve yardım gereksinimi ele alınmıştır. Bu gereksinimi karşılayacak uluslararası hukuk standartları, uluslararası mekanizmalar ve daha uzun vadeli koruma stratejileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract This study aims to investigate the recent international efforts to explore and develop a more coherent approach to increasing protection and assistance needs of internally displaced persons. During the past few years, the world has witnessed acute humanitarian emergencies which resulted in a growing scale of human suffering. These have been mostly triggered by internal conflicts and resulted in a growing number of internally displaced persons. The international responses to the crises of human displacement have been ad hoc and inadequate. In this study, the need for international protection and assistance to internally displaced persons is considered. Then the international law standards in order to meet the protection and assistance needs of internally displaced persons, the international institutional mechanisms to respond to the crises of internal displacement and the longer-term strategies of prevention are evaluated.