Bankacılık sektöründe likidite ve risk yönetimi
Management of banking sector at liqiudity and risk
  1. Tez No: 644536
  2. Yazar: ESRA AHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN CANSIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Finansal piyasalarda risk ve risk yönetimi konusu oldukça önemlidir. 2008 finansal kriz sonrası birçok finansal kurumların iflası sonrasında likidite risk yönetimi çalışmaları önem kazanarak, bu alanda pek çok çalışma yapılmıştır. Özellikle bankacılık sektöründe likidite risk yönetimine bağlı olarak bankalar karlarını maksimize etmeye çalışırken, karşılaştıkları riskleri kontrol altına almaya çalışırlar. Bu çalışmada, Türk bankacılık sisteminde ki likidite riskini etkileyen faktörler ve finansal kriz dönemlerinde risk yönetiminin ne kadar önemli olduğu açıklanması amaçlanmıştır. Çalışmada bu alanda yapılan çalışmalara özetle değinilmiştir. Uygulama olarak Türk Bankacılık sisteminde yer alan ticari bankaların 2008-2018 dönemine ait finansal oranlarından likiditelerini ve likidite risklerini belirleyen faktörlerin tespit edilmesine çalışılmıştır. Çalışmamızdaki uygulamanın bulgularının Türk Bankacılık sistemindeki aktörlere faydalı bilgi sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Risk and risk management is very important in financial markets. After the bankruptcy of many financial institution safter the Global crisis (2008), liquidity risk management studies gained importance and many studies have been carried out in this field. Depending on the liquidity risk management especially in the banking sector, banks try to maximize their profits and try to control the risks they face. In this section, the factors that govern the liquidity risk in the Turkish banking system and risk management during the financial crisis periods. In this study, the studies in this area are briefly mentioned. As an application, it has been tried to determine the factors that determine the liquidity and liquidity risks of the financial ratios of the 2008-2018 period of commercial banks in the Turkish Banking system.We think that the findings of the application in our study will provide useful information to actors in the Turkish Banking system.