Curi deresi (Ordu) su, sediment ve Alburnus chalcoides türünde ağır metal birikimi ve genotoksik etkilerinin araştırılması
Accumulation of heavy metals in water, sediment and Alburnus chalcoides species of Curi stream (Ordu) and investigation of genotoxic effect
- Tez No: 644537
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çalışmada, Curi Deresi'nde belirlenen altı farklı istasyondan, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde alınan su, sediment ve Alburnus chalcoides (tatlısu kolyoz balığı) türü kas, karaciğer ve solungaç dokularındaki Al, As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn elementlerinin konsantrasyonları belirlenmiştir. İstasyonların su ve sediment numunelerindeki element konsantrasyonlarının genotoksik etkisinin belirlenmesi amacıyla örneklenen A. chalcoides türünün eritrosit hücreleri kullanılarak, mikronükleus (MN) testi ve comet analizi yapılmıştır. Curi Deresi suyunun fiziko-kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla; sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, iletkenlik, toplam çözünmüş madde, direnç ve tuzluluk parametrelerinin analizleri arazide yapılmış; nitrit azotu, nitrat azotu, sülfat ve fosfat değerleri de laboratuvarda ölçülmüştür. Fiziko-kimyasal parametrelerin mevsimsel değerleri her bir istasyon için ayrı ayrı hesaplanmıştır. İstasyonlardan alınan su numunelerinde tespit edilen elementlerin mevsimlere göre yıllık ortalama ağır metal konsantrasyonları Al, As ve Pb elementleri için istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (P0.05). Fe, Cu, Zn, Al ve Pb elementleri tüm istasyonlarda su kalite kriterlerinde belirtilen değerlerden yüksektir. Ni elementi 2., 4. ve 5. istasyonlarda limit değerin üzerinde belirlenmiştir. İstasyonlardan alınan sediment örneklerinde Mn ve Cu elementlerinin tüm mevsimler için yer kabuğu limit değerlerinden yüksek olduğu saptanmış ancak mevsimler için ortalama ağır metal konsantrasyonları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamsız bulunmuştur (P>0.05). Mn, Cu, Al, As ve Pb elementleri istasyonlara göre değerlendirildiğinde; yıllık ortlama ağır metal konsantrasyonları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (P0.05). MN testinin yanı sıra comet analizi ile de DNA'da meydana gelen kırılmaların tespiti gerçekleştirilmiştir. Comet analizi ile eritrosit hücrelerindeki kuyruk boyu, kuyruktaki % DNA miktarı, baştaki % DNA miktarı, kuyruk yoğunluğu, baş yoğunluğu, ve kuyruk momenti parametrelerinin ölçümleri yapılmıştır. Tüm parametreler her istasyon ve her mevsim için ayrı ayrı hesaplanmış DNA hasarının miktarını gösteren kuyruk boyu, kuyruktaki % DNA ve kuyruk momenti değerleri; 2., 3. ve 4. istasyonlarda kış mevsiminde en yüksek değerlerde iken 5. istasyonda ilkbahar 6. istasyonda ise sonbahar mevsiminde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the concentrations of Al, As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn elements in Alburnus chalcoides (Danube bleak) type muscle, liver and gill, sediment, and water collected from six different stations specified in Curi Stream were determined in spring, summer, autumn and winter. Micronucleus (MN) test and comet analysis of A. chalcoides type in the stations' water and sediment speciemens sampled to determine the genetoxic affect of the element consantrations were invastigated using erythrocyte cells. In order to determine the physico-chemical features of Curi Stream water: Temperature, pH, dissolved oxygen, electrical conductivity, total dissolved material, resistance and salinity parameters were analyzed on site; nitrite and nitrate nitrogen, sulfate and phosphate values were also measured in a laboratory environment. The seasonal values of the physico-chemical parameters were calculated for each station. The annual average heavy metal concentrations for Al, As and Pb elements with respect to seasons were found to be statistically significant in water specimen collected from each station (P0.05). Fe, Cu, Zn, Al ve Pb elements in all the stations are higher than the water quality criteria. Ni element in the 2nd, 4th and 5th stations were determined to be higher than the limit. Mn and Cu elements in the sediment specimens collected from the stations were recognized to be higher than the earth crust limit values for all seasons, however, the variations in the average heavy metal concentrations were found to be statistically insignificant in each season (P>0.05). When Mn, Cu, Al, As and Pb elements were evaluated with respect to the stations: the variations in the annual average heavy metal concentrations were found to be statistically significant (P0.05). Brakes in DNA were also detected through a comet analysis besides the MN test. Tail length, %DNA in tail, %DNA in head, tail density, head density and tail moment parameters were measured on the erythrocyte cells through the comet analysis. All the parameters were calculated for each station and season. Tail length representing the amount of the DNA damage, %DNA in tail and tail moment values were measured to be the highest in winter season at the 2nd, 3rd, and 4th stations while in spring at the 5th station and in autumn at the 6th station.