Omurga tüberkülozunda dekompresyon, debridman ve enstrumantasyon sonuçlarının değerlendirmesi: 17 olgu
Evaluation of the results of decompression, debridge and instrumentation in spine tuberculosis: 17 cases
- Tez No: 644550
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Vakıf Gureba Hastanesi Nöroşirürji servisinde Şubat 1994-Temmuz 2000 tarihleri arasında 17 omurga tüberkülozu olgusu tedavi edilmiştir. Olguların İ l'i kadın, 6' sı erkektir. Bu olguların hepsine cerrahi girişim uygulanmıştır. Olgularımızın yaş ortalaması 45'tir. Ortalama takip süremiz 20.2 ay (4-72 ay) idi. Nörolojik muayenede çeşitli düzeyde motor defisit varlığı 5 olgumuzda (%29), kifotik deformite varlığı 7 olgumuzda (%41) saptandı. Değerlendirmeye aldığımız 5 hastaya anterior, I I hastaya posterior, bir hastaya hem anterior hem posterior yaklaşım ile cerrahi uygulandı. Girişim uygulanan hastalardan 13 'üne çeşitli bölgelerden (iliak kemik, kot, fibula) alınan otogreftler ile fijzyon uygulandı. 4 hastada füzyon yapılmadı. Füzyon uygulanmayan bu 4 hastaya sadece abse drenajı ve etkilenen diske tek mesafe diskektomi uygulandı (bu 4 hastanın 2'si anterior, 2'si posterior girişim uygulanan hasta idi). Cerrahi öncesi motor defisiti olmayan hastalardan hiçbirinde nörolojik kötüleşme olmadı. Parezi veya plejisi olan hastaların motor kuvvetleri postop erken dönemden itibaren tedrici olarak arttı ve uzun takiplerinde hastaların hiçbirinde kalıcı motor defisit saptanmadı, Postop erken dönemde 2 hasta çelik balenli korse, bir hasta reklinasyon korsesi, 5 hasta TLSO (torakolumbosakral ortez) korse ile ve bir hasta da Halo (servikal Pott olgusu) ile mobilize edildi. Kültür ve histopatolojik incelemede aktif tüberküloz saptanmayan bir olgu dışında hastalarımızın hepsine etambutol, rifampisin, izoniazid ve pirazinamidden oluşan dörtlü antitüberkülo tedavi başlandı ve en az 9 ay medikal tedaviye devam edildi. Hastaların postop takipleri bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile yapıldı. İki hastamızda nüks abse formasyonu gelişti. Bu hastaların ikisine de BT altında abse drenajı uygulandı. Sonuç olarak, büyük absesi, kifotik deformitesi ve nörolojik defisiti olan hastalar cerrahi olarak tedavi edilmeli ve bu sırada da oral antitüberkülo ilaçlar tedaviye mutlaka eklenmelidir kanaatindeyiz
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between February 1994 and July 2000, 17 cases of spinal tuberculosis were treated at Vakıf Gureba Hospital Neurosurgery Service. 11 of the cases were female and 6 were male. Surgical intervention was applied to all of these cases. The average age of our cases is 45. Our average follow-up period was 20.2 months (4-72 months). On neurological examination, the presence of various levels of motor deficit was detected in 5 of our cases (29%) and the presence of kyphotic deformity in 7 of our cases (41%). Surgery was performed using an anterior approach in 5 patients, a posterior approach in 1 patient, and both an anterior and a posterior approach in one patient. Thirteen of the patients who underwent intervention were fixed with autografts taken from various regions (iliac bone, rib, fibula). Fusion was not performed in 4 patients. In these 4 patients who did not undergo fusion, only abscess drainage and single-distance discectomy were performed on the affected disc (2 of these 4 patients were anterior and 2 were posterior). Neurological deterioration was not observed in any of the patients who did not have motor deficits before surgery. The motor strength of the patients with paresis or pleulosis gradually increased from the early postoperative period and no permanent motor deficit was detected in any of the patients in the long follow-up period. da Halo (cervical Pott case). Except for one case in whom active tuberculosis was not detected in culture and histopathological examination, quadruple antituberculous therapy consisting of ethambutol, rifampicin, isoniazid and pyrazinamide was started in all our patients and medical treatment was continued for at least 9 months. Postop follow-up of the patients were done with computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI). Recurrent abscess formation developed in two of our patients. Abscess drainage under CT was performed in both of these patients. In conclusion, we believe that patients with large abscess, kyphotic deformity and neurological deficits should be treated surgically and oral antituberculous drugs should be added to the treatment.