Çocuklarda bilinçli farkındalık temelli öz-yeterlik, öz-şefkat ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship mindfulness-based self-efficacy, self-compassion and happiness levels in children
  1. Tez No: 644557
  2. Yazar: BURCU DEVRİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BAHÇIVAN SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, 10- 13 yaş arasındaki çocukların mindfulness temelli öz- yeterlik, öz- şefkat ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmaya katılan çocukların sosyo- demografik özellikleri, aile özelikleri, bilinçli farkındalık temelli öz- yeterlik, öz- şefkat ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığı ve değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kırklareli Merkez'de yaşayan 10-13 yaş arasındaki çalışmaya katılmaya gönüllü 160 kız, 106 erkek toplam 266 çocuk oluşturmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı (descriptive) tipte desenlenmiştir. Araştırmada geçerlilik ve güvenilirliği olan Bilinçli-Farkındalık Temelli Öz-yeterlik Ölçeği- Yenilenmiş (BFÖÖ-Y), Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu (ÖŞÖ- K), Okul Çocuklarının Mutluluk Envanteri (OÇME) ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik veri formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel açıdan değerlendirilmesinde SPSS 23 paket programı kullanılmış ve istatistiksel olarak anlamlı değeri p ≤0,05 olarak belirlenmiştir. Verileri değerlendirmek için Bağımsız örneklem t- testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ANOVA, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, çocuklarda bilinçli farkındalık temelli öz- yeterlik, öz- şefkat ve mutluluk düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Buna göre çocuklarda bilinçli farkındalık temelli öz- yeterlik ve öz- şefkat düzeyleri arttıkça mutluluk düzeyleri artmaktadır. Sosyal hizmet alanında bilinçli farkındalık temelli müdahaleler kullanılarak çocuklarda öz- yeterlik, öz- şefkat ve mutluluk düzeylerinin artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it's aimed to investigate the relationship between mindfulness-based self-efficacy, self-compassion and happiness levels of 10-13-year-old children. Also, it's investigated whether there is a significant difference between socio- demographic characteristics, family characteristics, self- efficacy, mindfulness based self-compassion and happiness levels among the children participating in the study and the relations between the parameters, too. The samples of this research were collected from 266 children consisting of 160 girls and 106 boys living in Kırklareli Center among the ages of 10-13. The study was designed in a descriptive type among quantitative research methods.“Mindfulness-Based Self Efficacy Scale Revised”,“Short Form of Self- Compassion Questionnaire”,“The School Children's Happiness Inventory”and the demographic data form prepared by the researcher were used as data collection tools. SPSS 23 package program was used for the statistical evaluation of the data and the statistically significant value was determined as p ≤0.05. Independent sample t-test, One Way Analysis of Variance ANOVA, correlation and regression analysis were used to evaluate the data. According to the results of the study, there is a positive significant relationship between mindfulness- based self-efficacy, self-compassion and happiness levels in children. In this way, as the mindfulness- based self- efficacy and self- compassion levels increase in children, their happiness levels increase too. We suggested to increase the levels of self-efficacy, self-compassion and happiness in children by using mindfulness-based interventions in the field of social work.