Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının aktif vatandaşlık öz yeterliliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Ege Bölgesi örneği)
Examination of social studies teacher candidates active citizenship self efficacy in terms of various variables (Ege Region example)
  1. Tez No: 644556
  2. Yazar: ŞEVKET SÜVARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TANGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının aktif vatandaşlık öz yeterliliklerinin ne düzeyde olduğu tespit edilerek, cinsiyet, öğrenim görmekte olduğu sınıf düzeyine, öğrenim görmekte olduğu üniversiteye, lisans eğitimine başlamadan önceki yerleşim alanına, sivil toplum kuruluşlarına üyelik durumlarına, siyasi gündemi takip etme durumuna ve aile ortalama gelir düzeyi değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinin bir çeşidi olan anlık tarama modeli ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Ege bölgesindeki devlet üniversitelerinde Sosyal Bilgiler öğretmenliği programında öğrenim gören öğretmen adaylarıdır. Araştırmaya Ege bölgesinde yer alan 9 devlet üniversitesinde öğrenim gören 749 1. ve 4. Sınıf Sosyal Bilgiler öğretmen adayı katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak aktif yurttaşlık öz yeterlilik ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının aktif vatandaşlık öz yeterlilikleri yüksek düzeyde tespit edilirken cinsiyet, sivil toplum kuruluşlarına üyelik durumu, siyasi gündemi takip etme durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiğinin sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of active citizenship self-efficacy of Social Studies teacher candidates was determined, It is aimed to examine the gender, according to the level of class in which it is studying, the university where it is studying, the settlement area before starting the undergraduate education, the membership status of non-governmental organizations, the political agenda status and the family average income level variables. The research was carried out with the instant scanning model, which is a kind of quantitative research method. The universe of the research is prospective teachers who study in the Social Studies teaching program at public universities in the Aegean region in the 2019-2020 academic year. 749 1st and 4th Grade Social Studies teacher candidates studying at 9 state universities in the Aegean region participated in the study. Active Citizenship Self-Efficacy Scale and Personal Information Form were used as data collection tools in the research. In the research, while the active citizenship self-efficacy of Social Studies teacher candidates was determined at a high level, it was concluded that there was a significant difference according to the variables of gender, membership status of non-governmental organizations, status of following the political agenda.