Job-related stress: Relationship with personality variables and organizational outcomes
Mesleğe ilişkin stres: Kişilik değişkenleri ve örgütsel sonuçlarla ilişkisi
  1. Tez No: 64457
  2. Yazar: ALİ GÖZNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
KISA ÖZET Mesleğe İlişkin Stres: Kişilik Değişkenleri ve örgütsel Sonuçlarla İlişkisi hazırlayan Ali Göz/tek Bu çalışma mesleğe ilişkin stres konusu ile ilgilidir. Mesleğe ilişkin stres ile örgütsel sonuçlar olan meslek tatmini, yaşam tatmini ve meslek başarısı, ve kişisel özellikler olan kontrol merkezi ve benlik saygısı arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Bir Türk kamu kuruluşunun İstanbul'da bulunan büyük bir bölgesel kurumunda çalışan 450 kişiye hazırladığımız bir anket uygulanmıştır. Veri analizi için SPSS for Windows programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlan, örgütsel sonuçlar olan meslek tatmini, yaşam tatmini ve meslek başarısının mesleğe ilişkin stres ile negatif korelasyonu olduğunu göstermiştir. Kişisel ve demografik özelliklerin örgütsel sonuçlan etkilediği de bulunmuştur. Sonuçlan pozitif yönde en fazla etkileyen kişisel özelliğin benlik saygısı olduğu bulunmuştur. Çalışma sonuçlan, daha az meslek stresine maruz kalan, benlik saygısı daha yüksek olan, ve kontrol merkezi daha içsel olan insanların daha pozitif örgütsel sonuçlarla karşılaşmasının beklenebileceğini göstermiştir. Çalışma, öneriler bölümü ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Job-Related Stress: Relationship with Personality Variables and Organizational Outcomes by Ali Göznek This study deals with the topic, job-related stress. It is tried to explain the relationship between job-related stress and organizational outcomes; job satisfaction, life satisfaction, and job performance; and personal characteristics; locus of control and self-esteem. Aself-administered questionnaire was administered to 450 people employed in a large regional office of a public Turkish Organization located in Istanbul. SPSS for Windows was used for data analysis. Results of the study indicated that the organizational outcomes; job satisfaction, life satisfaction, and job performance were negatively correlated with job-related stress. It was also found that personal and demographic characteristics influenced organizational outcomes. The personal characteristic influencing the outcomes most positively was found to be self-esteem. The results indicated that the people incurring less job-related stress, having higher self-esteem and having a more internal locus of control orientation could be expected to have more positive organizational outcomes. The study concludes with implications for people.