Lise öğretmenlerinin psikolojik iyi oluşlarının algıladıkları sosyal desteğe ve örgütsel bağlılık düzeylerine göre incelenmesi
Examination psychological well-being of high school teachers according to their perceived social support and organizational commitment levels
- Tez No: 944500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Öğretmenlik mesleği; toplumun tüm bireylerinin sahip oldukları bilgi, beceri ve değerlerini kazandıran, bu kazanım sırasında sağladıkları çeşitli yan faydalarla bireyin ve dolayısıyla toplumun gelişiminde son derece önemli rolü bulunan bir meslek grubudur. Taşıdığı sorumluluğun yüksek olması ve sonuçlarının da hayati olması dolayısıyla kutsal bir meslek olarak da görülür. Her meslek grubu gibi öğretmenlik mesleği de sosyal destek gerektiren bir iş koludur. Sosyal destek ve örgütsel bağlılık kavramları, birbiriyle yakından ilişkili ve birbirlerini tamamlayıcı yönleri bulunan iki önemli faktördür. Öğretmenlerin sosyal çevrelerinden ve meslek örgütlerinden aldıkları destek, örgütsel bağlılıklarını pekiştirip meslekî performanslarını arttırmada önemli bir etkendir. Ayrıca çevrelerinden bu şekilde bir destek görüp olumlu anlamda etkilenen öğretmenler, diğer meslektaşlarını mesleki anlamda destekleyerek onların performanslarının artması yönünde de katkı sağlamaktadırlar. Böylece basit bir sosyal çevre ve örgüt desteği ile eğitimin daha iyi gerçekleştirilmesi sağlanabilir. Bu araştırma, lise öğretmenlerinin psikolojik iyi oluşlarının, algıladıkları sosyal destek ve örgütsel bağlılık düzeyleri üzerinde önemli ve açıklayıcı olduğuna dair ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeyleri, mesleklerini ve kişisel hayatlarını önemli düzeyde etkileyen bir etken olup, eğitimin yapıldığı okullarda ki stres faktörleri ve öğretmenlerin karşı karşıya kaldıkları sıkıntılı ve zor durumlar incelendiğinde, psikolojik iyi oluş kavramının anlamı önem kazanmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler ilişkisel tarama yöntemi ile seçilen lise öğretmenlerinden elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul'da aktif olarak çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada yararlanılmış veri toplama amacıyla kullanılan araçlar, kişilerin kişilik özelliklerini toplamak için demografik bilgi formu ve araştırılan değişkenlerle ilgili veri elde etmek içinse Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, öğretmenlerin bilgileri için Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlanmasıyla ortaya çıkan durum, lise öğretmenlerinin algıladıkları sosyal desteğin, psikolojik iyi oluşları üzerinde anlam teşkil edecek denli ve yordayıcı bir etkisi olduğunu; örgütsel bağlılıklarının ise lise öğretmenlerinin iş tatmini ve mental iyi oluşlarıyla önemli ve yüksek bir ilişkisi bulunduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları, lise öğretmenlerinin psikolojik iyi oluşlarının sosyal ve örgütsel sistemlerle güçlendirilip desteklenerek örgütsel bağlılıklarının geliştirilebileceğini ortaya koymaktadır. Yapılan bu çalışmayla alana destek olacak ve araştırmacıların faydalanabilecekleri sonuçlar ortaya konulmuştur. Araştırma Ocak 2023'te başlayıp Ocak 2025 tarihinde sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The teachership is a profession that provides the knowledge, skills and values that all individuals in society have, and plays an extremely important role in the development of the individual and therefore the society with various side benefits provided during this acquisition. It is also seen as a sacred profession due to the high responsibility it carries and the vitality of its results. Like every profession, the teachership is a profession that requires social support. The concepts of social support and organizational commitment are two important factors that are closely related and complementary to each other. The support that teachers receive from their social environment and professional organizations is an important factor in reinforcing their organizational commitment and increasing their professional performance. In addition, teachers who receive such support from their environment and are positively affected by it also contribute to the increase in the performance of their other colleagues by supporting them professionally. Thus, a better education can be achieved with a simple social environment and organizational support. This research aims to examine the relationships that high school teachers' psychological well-being is important and explanatory on their perceived social support and organizational commitment levels. Teachers' psychological well-being levels are a factor that significantly affects their profession and personal lives, and when the stress factors in schools where education is provided and the difficult and stressful situations teachers face are examined, the meaning of the concept of psychological well-being becomes important. The data used in the research were obtained from high school teachers selected through the relational screening method. The universe of the study consists of teachers who are actively working in Istanbul. The data collection tools used in the study were demographic information form to obtain the personality traits of the individuals and Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Organizational Commitment Scale and Psychological Well-being Scale for teachers were applied to obtain data on the variables investigated. The results of the study show that the social support perceived by high school teachers has a significant and predictive effect on their psychological well-being; and their organizational commitment has a significant and high relationship with the job satisfaction and mental well-being of high school teachers. The research findings reveal that high school teachers' psychological well-being can be strengthened and supported by social and organizational systems, and their organizational commitment can be improved. This study has produced results that will support the field and benefit researchers. The research started in January 2023 and was concluded in January 2025.