Stock market volatility and macroeconomic factors
- Tez No: 64465
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tez, hisse senedi değişkenliği ile reel ve nominal macroekonomik değişkenlik, Türkiye'deki ekonomik aktivite ve hisse senedi ticari aktivitesi arasındaki ilişkiyi, 1987 - 1996 yılları arasındaki günlük ve aylık verileri kullanarak incelemektedir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerine yapılmış araştırmaların çoğu hisse senedi getirişi ile diğer değişkenler arasındaki bağıntıyı incelemektedir. Ancak bu tez hisse senedi değişkenliğini, ve bu değişkenliğin diğer faktörlere bağlı olarak zamanla nasıl değiştiğini araştırmaktadır. Bu araştırma için seçilen değişkenler aylık ve günlük borsa endeksinin yanında kısa vadeli faiz oranları, para arzı (M2), tüketici fiyatları endeksi, ve sanayi üretim endeksidir. Regrasyon analizlerinin sonuçları makroekonomik değişkenlik ile hisse senedi getirişi değişkenliği arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Bir diğer sonuç da göstermektedir ki, yüksek hisse senedi ticari aktivitesi yüksek hisse senedi getirişi değişkenliği ile birlikte görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stock Market Volatility and Macroeconomic Factors by Mehmet Rüstemoğlu This thesis analyzes the relation of stock volatility with real and nominal macroeconomic volatility, economic activity, and stock trading activity in Turkey using monthly and daily data from 1987 to 1996. Past researches on Istanbul Stock Exchange, usually examine the relationship between stock returns and other variables. However, this thesis examines the stock return volatility and how it changes over time with respect to other variables. The variables chosen for this research are short-term interest rate, money supply (M2), consumer price index (CPI), and industrial production index, besides daily and monthly stock returns of Istanbul Stock Exchange. The results of the regression analysis show that there is evidence of relationship between macroeconomic volatility and stock return volatility. Also, there is an evidence that high stock trading activity, especially stock trading volume, and high stock return volatility occur together. IV