Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin iş doyum düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
Relationship between job satisfaction and organizational commitment of teachers working at vocational and technical high schools
- Tez No: 644674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS REMZİ ZORALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada,“Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Görev Yapan Öğretmenlerin İş Doyum Düzeyleri İle Örgütsel Bağlılıkları Arasındaki İlişki”ele alınarak incelenmiştir. Araştırmanın ana problemi olarak“Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin iş doyum düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”ele alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, problemleri, kapsamı ve sınırlılıkları; ikinci bölümünde kuramsal çerçeve ve teorik yaklaşımlar; üçüncü bölümünde yöntem, dördüncü bölümünde bulgular; son bölümünde ise, tartışma, sonuç ve öneriler yer almaktadır. Çalışma kapsamında, tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen İzmir ilindeki 6 ilçedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunda görevli 380'i kadın ve 275'i erkek olmak üzere toplam 655 öğretmenden toplanan veriler analiz edilerek çalışmanın alt problemlerine cevap aranmıştır. Çalışma sonunda öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ile iş doyumları arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Hem Atölye ve Laboratuvar Dersi (Meslek) Öğretmenlerinin hem de Genel Bilgi Dersi (Kültür) öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinin yüksek, örgütsel bağlılıklarının ise orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrenim düzeyi öğretmenlerin iş doyum ve örgütsel bağlılıkları üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. Mesleki kıdem ve cinsiyet, hem iş doyum hem de örgütsel bağlılıkta anlamlı farklılık yaratan bir değişken olarak belirlenmiştir. Yaş ise iş doyumu düzeyini farklılaştırmazken örgütsel bağlılık üzerinde farklılık yaratan bir faktör olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study,“The Relationship Between Job Satisfaction Levels and Organizational Commitment of Teachers Working at Vocational and Technical Secondary Education Institutions”has been examined. The main problem of the research is to identify whether there is a meaningful correlation between job satisfaction levels and organizational commitment of teachers working in vocational and technical secondary education institutions. Subject, aim, importance, problems, scope and limitations of the research are defined in the introduction section. The Theoretical framework and theoretical approaches are explained in the second section. The Method is mentioned in the third section. Findings and their evaluation are elaborated in the fourth section. Conclusions and recommendations are presented in the last section of this study. Within the scope of this study, answers to sub-problems of the study have been sought by analysing data gathered from 655 teachers (380 female and 275 male) working in vocational and technical secondary institutions from 6 different districts that have been selected by stratified sampling method in the city of İzmir. In the conclusion of this study, it has been discovered that there is a high-positive correlation between "Job Satisfaction Levels and Organizational Commitment of the teachers. It has been assessed that both the teachers of Atelier and Laboratory (Vocational) teachers and the teachers of general culture (non-vocational) lessons teachers had high level of job satisfaction and their organizational commitment was moderate. The education level of the teachers does not have any a significant difference on their job satisfaction and organizational commitment. On the other hand, professional seniority and gender have been defined as a significant variable that differentiates both job satisfaction and organizational commitment. Although the age of teachers did not differentiate job satisfaction, it was a factor that differentiated organizational commitment.