İmam Maturidi'de dil ve delalet meselesi
The problem of language and its signification in Imam Mâturidi's thought
  1. Tez No: 644687
  2. Yazar: MUSTAFA TANRIVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRTEZA BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
İmam Mâtürîdî'nin kaleme aldığı kaydedilen usul eserleri günümüze kadar ulaşmamıştır. Ancak farklı disiplinlere dair zengin malzeme içeren tefsiri Te'vîlâtü'l-Kur'ân, fıkıh usulü açısından da çok önemli bir kaynaktır. İmam Mâtürîdî'nin bu eserinde kullandığı kavramlar ve tartıştığı meseleler usûl-i fıkhın orijinine ve kaynaklarına dair önemli veriler sağlayacak niteliktedir. Bu bakımdan fıkıh usulü tarihinin teşekkül döneminde yaşayan İmam Mâtürîdî'nin ilgilendiği fıkıh usulünün temel meselelerinden üç tanesi; beyan teorisi, nasların dilinin Allah'ın muradını ifade etmede taşıdığı hüccet değeri ve lafızların delaletiyle ilgili görüşleri bu çalışmada incelenecektir. İmam Mâtürîdî'nin dilin hüccet oluşu ve delaletiyle ilgili görüşlerinin ortaya koyulması, Mâverâünnehir'de gelişen erken dönem Hanefî usul düşüncesinin temel özelliklerini, etkin gruplarını ve tartışmalarını tespit etme ve bu dönemde hükümler ile naslar arasındaki bağlantının nasıl kurulduğunu göstermesi açısından büyük bir önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The recorded usul al-fiqh works written by Imam Mâturîdî have not survived until today. However, his commentary, Ta'wîlâtu'l-Quran, which contains rich material on different disciplines, is a very important source in terms of usul al-fiqh. The concepts used by Imam Mâturîdî in his work and the issues he discusses are qualified to provide important data on the origin and sources of the usul al-fiqh. In this regard, three of the usul al-fiqh issues that Imam Mâturîdî deals with, who lived in the formation period of the usul al-fiqh; the theory of bayan, the authority of the language of the holy texts in expressing God's will, and his views on the signification of words will be examined in this study. It is of great importance to reveal his views on the authority of language and its signification, to determine the basic features, active groups and discussions of the early Hanafi usul al-fiqh thought that developed in Transoxiana, and to show how the connection between the decrees and the texts was established in this period.