İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Türk Ceza Kanunu bağlamında işkence suçu
Torture crime in the context of European Convention on Human Rights and Turkish Penal Code
  1. Tez No: 644689
  2. Yazar: TALHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ALŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tarihin sayfalarında yer alan siyah bir leke olarak tanımlanabilecek işkence birçok ülke tarafından uygulanan bir yöntem olmuştur. Geçmişte yasal bir sorgulama mekanizması olarak görülen işkencenin kaldırılması, Aydınlanma Çağı düşünürlerinin geliştirmiş olduğu fikirler sayesinde olmuş ve günümüzde işkence artık yasak bir fiil olarak kabul olunmuştur. İşkencenin oluşturduğu bireysel ve toplumsal zararlar işkencenin birçok uluslararası metnin konusunu teşkil etmesine sebep olmuş ve günümüz modern toplumu işkenceyi artık insan hakları ihlalleri arasında en başta gelenler arasında kabul etmiştir. Yüksek lisans tez çalışmamızın konusu olan işkence fiili hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çalışmamızda incelenmiştir. Bu bakımdan çalışmamızın birinci bölümünde işkence kavramı, işkencenin tarihsel gelişim süreci ve işkence ile ilgili uluslararası belgeler incelenmiştir. Akabinde günümüzün önemli uluslararası sözleşmeleri arasında görebileceğimiz İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin üçüncü maddesi kapsamında düzenlenen işkence yasağına çalışmamızda yer verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ulusal düzeyde işkencenin yasaklanması konu edilmiş ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu madde 94'te yer alan bu suçun unsurları incelenmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde işkence suçunun özel görünüş hallerine yer verilirken son bölümde işkence suçunun yaptırımı, yargılama usulü ve zamanaşımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Torture that can be defined as a black spot in the pages of history was a method that has implemented by many countries. Abolition of torture that had seen as a legal inquiry system in the past was the result of the ideas of the thinkers in Age of Enlightenment and now, torture has been accepted as a prohibited act. Individual and social harm of torture led the torture to be the issue of many international contracts and modern society of today accepts torture as one of the leading violations of human rights. Act of torture which is the subject of our master thesis was examined in the context of both national and international level. In the first chapter of our study; the definition of torture, historical development of torture and international documents about torture was examined.Then informations about the prohibiton of torture in the context of article three of European Convention of Human Rights that we can see as one of the prominent international contracts of today was given. In the third section of our study, prohibiton of torture within national level was handled and elements of this crime on article 94 in Turkish Penal Code numbered 5237 was examined. While the special form of appearance of torture crime was handled in our fourth section of our study; sanctions, investigation and prosecution processes and statue of limitations of torture crime was examined in the last section.