Türev ürünlerin banka mali tablolarına etkileri
The effect of financial derivatives on bank's financial statements
  1. Tez No: 644690
  2. Yazar: NİLAY SEFERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAN MASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bretton Woods sisteminin yıkılması sonrasında yaşanan küreselleşme süreci ile birlikte sermaye hareketlerinin artması finansal piyasalarda dalgalanmalar meydana getirmiştir. Küreselleşme süreci sermayenin hızlı ve kolay bir şekilde yer değiştirmesine imkân sunmuştur. Aynı zamanda bu dönem faiz oranı, kur ve fiyat riski gibi risklerinde artışına neden olmuştur. Artan bu riskler ise ülke ekonomilerini kırılganlaştırmıştır. Finans piyasalarında meydana gelen bu belirsizleri ortadan kaldırmak ve yönetebilmek, bu risklerin beraberinde getirdiği fırsatları değerlendirebilmek amacı ile yeni stratejiler ve finansal araçlar geliştirilmiştir. Faiz oranları, kur ve fiyat risklerinde yaşanan gelişmeler alternatif finansal araçlara olan ihtiyacın artması sonucu türev ürünler geliştirilmiştir. İlk dönemlerinde organize olmayan piyasalarda işlem gören türev ürünler, zamanla finansal sisteme dahil olarak organize piyasalarda da işlem görmeye başlamıştır. Türev ürünler, riskten korunma amacıyla kullanılmaya başlamış olsa da spekülasyon ve arbitraj amaçlarıyla da kullanılarak piyasaların derinleşmesine katkıda bulunmuştur. Bankalar, mevduat sahiplerine kamunun çıkarını gözeterek güvenli ve karlı olarak hizmet etmeyi amaçlayarak kurulan işletmelerdir. Bankalar, türev ürünlerin önemli kullanıcılarından biridir. Çünkü bankaların geleneksel fonksiyonları olan mevduat toplama ve kredi verme faaliyetleri, bankaları çeşitli finansal risklere maruz kalmasına sebep olmaktadır. Bankaların türev araç kullanımlarındaki amaçlar genel olarak üstlenmiş oldukları risklerden korunmak ve spekülatif kazanç elde etmek ve arbitraj olanaklarından faydalanmaktır.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Bretton Woods system, the increase in capital movements caused fluctuations in the financial markets during the globalization period. The period has allowed capital to move quickly and easily. At the same time, the period has caused to increase of risks such as interest rate, currency and price risks. These increased risks have made national economies fragile. New financial strategies and financial markets have been developed to eliminate and manage these uncertainties in the financial markets and to evaluate, the opportunities brought about by these risks. Financial derivatives have been developed as a result of the increase in the need for alternative financial instruments due to the developments in interest rate, currency rate and price risks. At the first time, financial derivatives were traded in unorganized markets, after that started to be traded in organized markets. Financial derivatives have been used for hedging, speculation and arbitrage purposes. Banks are businesses established to serve depositors safely and profitably, in the interest of the public. Banks are one of the important users of financial derivatives. The banks' traditional functions of deposit collection and crediting cause banks to be exposed to various financial risks. The objectives of banks' financial derivatives are to hedge because of risks, to obtain speculative gains and to benefit from arbitrage opportunities.